Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 29.10 – 4.11 2012 r.

Grecja: 29.10 – 4.11 2012 r.

Grecja jednym z najbardziej ryzykownych krajów pod inwestycje

Coroczna ankieta, przeprowadzona przez dyrektorów finansowych globalnej firmy konsultingowej BDO, wykazała, że głównym powodem zmartwień na światowych rynkach był kryzys spowodowany długiem państwowym. Grecja jest uważana za kraj bardziej ryzykowną pod względem inwestycji niż ogarnięta wojną Syria. Na liście 10 krajów jedynie Iran i Irak plasują się wyżej niż Grecja, która stara się przekonać kredytodawców, że zasługuje na otrzymanie pożyczek ratunkowych, aby uniknąć bankructwa oraz wyjścia ze strefy Euro.

Grecja to najsilniejsza marka-państwo na Bałkanach

Na liście 118 marek państw świata uwzględnionych przez firmę konsultingową FutureBrand w tegorocznej edycji rankingu „Country Brand Index” (CBI) Grecja zajęła 39. miejsce, które jest najwyższym na Bałkanach. Najlepszy wynik w tegorocznym rankingu CBI uzyskała Szwajcaria, a w pierwszej dziesiątce znalazły się również: Kanada, Japonia, Szwecja, Nowa Zelandia, Australia, Niemcy, USA, Finlandia i Norwegia. Polska zajęła odległe 75. miejsce.

Rosjanie wykupują nieruchomości w Grecji

Warunki klimatyczne, infrastruktura, jaką dysponuje Grecja, bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i nastawienie społeczeństwa to główne kryteria, które kierują Rosjanami przy zakupie nieruchomości. Najczęstszy wybór to mieszkanie poza miastem, którego wartość waha się między 100 tys. a 200 tys. EUR, które znajduje się na wyspie lub w nadmorskich okolicach. Zainteresowanie nieruchomościami zlokalizowanymi w centrach miejskich jest znikome.

Przedstawiciele Grecji szukają w Chinach chętnych na prywatyzację

Rząd wyśle do Chin misję na wysokim szczeblu w celu przyciągnięcia długoterminowych inwestorów chętnych na aktywa przeznaczone do prywatyzacji (wartość: 50 mld euro). Wg greckiego konsula w Szanghaju, wizyta odbędzie się 30 listopada. Chińczycy zainteresowani są technologią, żywnością, sektorem bankowym i konstrukcyjnym. Obecnie 10 potężnych chińskich inwestorów jest zainteresowanych Grecją. (China Daily)

Firma Dodoni oficjalnie zmienia właściciela

Strategic Initiatives UK LLP z siedzibą w Londynie jest od piątku oficjalnym właścicielem Dodoni produkującej przetwory mleczne, który przekazał swój pakiet kontrolny (67,7%). Cena transakcji wyniosła 20 851 800 euro. (ekathimerini.com)

Eksport wspiera produkcję surowców niemetalicznych

Wzrost eksportu cementu i in. materiałów budowlanych z surowców niemetalicznych zrehabilitował produkcję greckiego przemysłu surowców niemetalicznych, która w ostatnich latach sukcesywnie się zmniejszała: w 2011 r. o 36,2%, w 2010 r. o 14,2%, w 2009 r. o 24,2%, w 2008 r. o 6,5% i w 2007 r. o 6,1%. Zmniejszanie produkcji w pierwszych 8 miesiącach 2012 r. dochodziło 19,9%, wobec 5,9% łącznie, we wszystkich gałęziach przemysłu. Spadek ten jest znacznie niższy niż ów, który zanotowano w analogicznym okresie w 2011 r. (-35,6%), z powodu widocznego wzrostu eksportu.

1 na 4 firmy handlujące olejem opałowym zbankrutowała

Od połowy października z powodu braku popytu 25% firm handlujących olejem opałowym zbankrutowało. W Attyce zamówienia są niemal zerowe, w Grecji północnej popyt spadł o 80-90% r/r. W kolejnych miesiącach przewiduje się spadek rzędu 50-60% r/r. Spadek spowodowany jest kryzysem, nietypowo wysoką temperaturą oraz wprowadzeniem specjalnego podatku konsumpcyjnego od oleju. (kathimerini.gr)

UE współfinansuje greckie przedsiębiorstwa

Wg EBI ponad 1100 małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało z finansowania JEREMIE na łączną kwotę 50 mln euro. Program realizowany jest przez KE, EBI oraz EFI i ma na celu ułatwienie mikro, małym oraz średnim przedsiębiorstwom finansowania inwestycji o zwiększonym ryzyku. Beneficjentami są głównie przedsiębiorstwa znajdujące się w początkowej fazie rozwoju. Pożyczki są oferowane na niskich stopach procentowych, a 50% kredytu nie jest oprocentowana. Dodatkowo oferowane są dłuższe terminy spłaty oraz okresy karencji.

Ponad 2,3 mln Greków żyło w 2010 poniżej granicy ubóstwa

ELSTAT poinformował w piątek, że w 2010 roku ponad 2,3 mln Greków żyło w 2010 poniżej linii ubóstwa ustalonej na 6591 euro na osobę na rok przy średnim dochodzie per capita w wysokości 12637 euro (dla roku 2010). Średnio gospodarstwa wydawały 1956 euro miesięcznie (w 2009 – 2065). Największy spadek odnotowały wydatki na zakupy (13,5 r/r) i komunikację (12,5% r/r). (kathimerini.gr)

Opracowała: Olimpia Dragouni

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE