Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Grecja: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Grecja jest bardziej skorumpowana niż Bułgaria

Organizacja Transparency International opublikowała w środę Indeks Percepcji Korupcji na świecie. Bułgaria zajęła 75 miejsce na 176 krajów zawartych w rankingu, zaś Grecja – 94 miejsce. O ile Bułgaria poprawiła swój wynik w porównaniu z ubiegłym rokiem, to pozycja Grecji spadła.

Bezrobocie odnotowuje kolejny rekord

We wrześniu bezrobocie w skali kraju wzrosło do 26% z 25,3% w sierpniu I 18,9% we wrześniu 2011. Liczba bezrobotnych wzrosła do 1295203 osób (+356 670 osób, tj. +38% r/r). Odsetek bezrobotnych w wieku 15-24 wzrosła do 56,34% z 47,6% we wrześniu 2011. Odsetek bezrobotnych mężczyzn to 22,9% w porównaniu z 16,4% rok wcześniej. (ELSTAT)

Załamanie greckiej gospodarki postępuje, ale za to wolniej

W trzecim kwartale 2012 gospodarka nadal kurczyła się, chociaż wolniej niż przewidziano, podał w piątek ELSTAT. PKB spadł o 6.9% r/r, jednak Grecki Urząd Statystyczny przewidywał początkowo, że spadnie on o 7,2%. (ELSTAT)

Zagraniczni inwestorzy zainteresowani są prywatyzacją EYATH

W przyszłym miesiącu Grecję odwiedzą zainteresowani wykupem wszystkich lub części z 74%, akcji Thessaloniki Water Supply & Sewage (EYATH), drugiej pod względem wielkości krajowej spółki wodnej. Zaproszenie inwestorów jest pierwszym etapem sprzedaży EYATH. Ostateczna decyzja dotycząca sprzedania akcji zostanie podjęta po przedstawieniu planu komisji parlamentarnej. Akcje warte są 131,4 mln EUR. Cena akcji wzrosła od początku roku o 53%.

Grecja wprowadza sześć niedziel handlowych w roku

Minister Rozwoju zadecydował o wprowadzeniu 6 niedziel handlowych w roku w celu zwiększenia obrotów handlowych. Zasada zacznie obowiązywać od grudnia, kiedy to sklepy będą otwarte przez dwie ostatnie niedziele miesiąca (23 i 30 grudnia), czyli o jedną więcej niż rok temu. Dodatkowe niedziele handlowe zostaną wprowadzone w okresach sezonowych przecen (decyzja ws. Daty należy do rynku). Będzie to okres na przełomie stycznia-lutego oraz lipca-sierpnia. Dodatkowe okresy przecen zostaną wprowadzone na początku listopada i maja. (kathimerini.gr)

Konferencja: wzornictwo przemysłowe

4 grudnia w Atenach i 6 grudnia w Salonikach odbyły się konferencje pod hasłem „GOOD DESIGN= GOOD BUSINESS” z inicjatywy Organizacji Własności Przemysłowej (OBI), jedynej w kraju instytucji chroniącej wzory przemysłowe, we współpracy z Urzędem ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM). Celem wydarzeń była promocja Grecji i zachęcenie projektantów i przedsiębiorców do tworzenia w Grecji.

Państwo spodziewa się do 800 mln euro zysku na loteriach

Sprzedaż koncesji na loterie państwowe na 12 lat w ramach prywatyzacji totalizatora sportowego ma przynieść 700-800 mln euro wpływów do budżetu (dane TAIPED). Na sumę tę składa się 200-milionowy depozyt oraz gwarancja 580 mln euro w ciągu 12 lat (30 mln w pierwszym roku i 50 mln rocznie w latach kolejnych). Kwota ta może wzrosnąć, jeśli cena totalizatora przekroczy określoną sumę. (kathimerini.gr)

Większość firm nie jest w stanie zapłacić podatku

7/10 firm nie jest w stanie wywiązać się z zobowiązań fiskalnych, zaś jedynie 5% deklaruje, że będzie z pewnością zdolne do opłacenia podatków (dane Centrum Badawczego Ateńskiej Izby Handlowej). Problemem firm jest również brak dostępu do funduszy bankowych (51% jest niezadowolonych z odpowiedzi banku na aplikacje). Na jedną zakładaną firmę małego i średniego szczebla cztery upadają. (kathimerini.gr)

4 na 10 greckich aptek zagrożonych jest bankructwem

Wg najnowszego badania Greckiego Stowarzyszenia Farmaceutów, szacuje się że 4 na 10 aptek greckich jest na zagrożonych zamknięciem. Badania zostały przeprowadzone wśród 502 aptekarzy. Prawie 96% farmaceutów zostało dotkniętych przez kryzys finansowy. Natomiast 36%, czyli około 4 tys. aptek może zostać zamkniętych. Państwo zalega z zapłatami 9 z 10 aptekarzom, a 8 z 10 dłużni są klienci.

Październik: wzrost kosztu produkcji w przemyśle

W październiku br. koszt produkcji w greckich zakładach przemysłowych wzrósł o 4%, przede wszystkim z powodu przeszacowań (prąd elektryczny itp.) i systemu podatkowego na krajowym rynku. Jak ogłosił Grecki Urząd Statystyczny (ELSTAT), ogólny wskaźnik cen produkcji w przemyśle (łącznie dla krajowego i zagranicznego rynku) okazał 4% (+4,1% r/r).

Opracowała: Olimpia Dragouni

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE