Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 3 – 9 września 2012 r.

Grecja: 3 – 9 września 2012 r.

Fatalne statystyki dla greckiej gospodarki

Grecka gospodarka skurczyła się w drugim kwartale br. o 6,3%  r/r, a spadek PKB był o 0,1 pproc. wyższy niż przewidywano w prognozach, które nie uwzględniały problemów politycznych wynikających z powtarzania wyborów (kwiecień-czerwiec 2012), pokazują dane opublikowane 7 września przez Grecki Urząd Statystyczny ELSTAT. W drugim kwartale roku poziom inwestycji obniżył się o 19,4% w skali roku, konsumpcja o 7,2%, wydatki gospodarstw domowych o 8%, zaś państwowe o 3,7%. Jednocześnie eksport spadł o 4,1% (w I kwartale spadek wyniósł 1,5%), zaś import o 12,3%, a jedyną chyba relatywnie pozytywną konsekwencją jest wynikające z tego obniżenie deficytu handlowego o 39,9% r/r. (ekathimerini.com)

 

Wznowienie rozmów o utworzeniu banku-giganta

Trzy spośród czterech największych greckich banków, National Bank, Eurobank oraz Piraeus Bank, rozważają połączenie się w jeden, ogromny bank kredytowy, który sprostałby ewentualnemu wystąpieniu Grecji ze strefy euro, wynika z rozmów prowadzonych przez kierownictwo banków przed wyborami 6 maja. Rozmowy później zawieszono, jednak opinia publiczna dowiedziała się o nich dopiero w ostatnich dniach. Stopień zaawansowania rozmów nie jest znany, mówi się jednak, że plan połączenia banków jest wspierany m.in. przez bankierów amerykańskich. Jednym z pierwszych kroków ku utworzeniu giganta było przejęcie przez Piraeus Bank zdrowej części ATEbanku. (kathimerini.gr)

 

Letni spadek obrotów handlowych

Obroty handlowe podczas letnich wyprzedaży obniżyły się o 20-30% r/r. W całej Grecji sprzedano produkty o wartości 4,4 mld EUR, o 1,11 mld EUR mniej niż w ubiegłym roku i o 2,52 mld EUR mniej niż w roku 2010; w Atenach dochody spadły o 30-50% r/r. Spadek może przełożyć się bezpośrednio na zamykanie firm, zmniejszenie wpływów do budżetu oraz wzrost niepewności na rynku. Z badań wynika, że za zakupy najczęściej płacono gotówką (niemal 70%), użycie kart kredytowych wyniosło 15,5%, transakcje mieszane to 12,4%, zaś kart debetowych używało zaledwie 2,3% konsumentów.

 

Rząd planuje wprowadzenie specjalnych stref ekonomicznych

Rząd grecki rozważa wprowadzenie specjalnych stref ekonomicznych, które przyciągną prywatnych inwestorów, poinformowało Ministerstwo Rozwoju, które prowadzi rozmowy z Komisją Europejską. W ramach stref obowiązywałyby korzystniejsze regulacje podatkowe i administracyjne, przy zachowaniu ogólnie stosowanych przepisów prawa pracy i poziomu płac. (Reuters)

  

Grecki dystrybutor energii DEI cierpi na skutek oszczędności

Zysk największego greckiego dystrybutora energii DEI, który obsługuje 70% gospodarstw, spadły w ciągu pierwszego półrocza 2012 r. do poziomu 18,3 mln EUR z 129 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego, czyli o 86% r/r, wynika z raportu półrocznego spółki. Przyczyną jest wzrost podatków i cen energii, a także rosnących zaległości ze strony odbiorców. Same straty z tytułu niezapłaconych rachunków podwoiły się r/r i wyniosły 142 mln EUR, a sytuacji takiej nie przewidział żaden z analityków. Brak opłat za rachunki związany jest z wprowadzeniem przez rząd podatku od nieruchomości, dołączanego do opłat za energię elektryczną, a wzrost kosztów własnych DEI – ze wzrostem cen na rynku surowców energetycznych. (Reuters/Athens News)

 

Spada zysk Hellenic Petroleum

Skorygowany zysk netto największej greckiej grupy rafineryjnej Hellenic Petroleum  spadły w drugim kwartale br. o 7,5% r/r do 86 mln EUR, wynika z raportu kwartalnego spółki. Jest to o wiele więcej niż przewidywali analitycy prognozujący ten zysk na poziomie 28,2 mln EUR. Kłopoty rafinerii wynikały przede wszystkim ze spadku popytu krajowego. Sytuację poprawiły cięcia kosztów, jednak Hellenic Petroleum zapowiada, że w kolejnych kwartałach 2012 i na początku 2013 może odnotować straty. (athensnews.gr)

 

Wydatki państwa pod kontrolą

Komisja Spraw Ekonomicznych wszczęła kontrolę aktów prawnych wydanych przez Ministerstwo Finansów, a dotyczących obniżenia poziomu wydatków publicznych oraz wprowadzenia organów kontroli finansowej. Nowe ustawy przewidują m.in. obniżenie czynszów dla budynków wykorzystywanych przez organy administracji publicznej, zniesienie dodatków do pensji wypłacanych rzecznikowi parlamentu, premierowi, ministrom oraz liderowi opozycji, zmniejszenie liczby sekretarzy ministerstw oraz wprowadzenie systemu kontroli podatkowej oraz budżetu państwa. (Athens News)

 

Greckie wyspy czekają na tureckich inwestorów

Tureccy przedsiębiorcy wykazują duże zainteresowanie greckimi wyspami, które będą otwarte dla inwestorów w ramach planu pokonania kryzysu gospodarczego Grecji, przygotowanego przez rząd premiera Antonisa Samarasa. Rządowy plan prywatyzacji wysp interesuje tureckich inwestorów, tym bardziej, że w ostatnim czasie zwiększył się także popyt na nieruchomości na greckich wyspach na skutek rosnącej liczby tureckich turystów, odwiedzających wysepki na Morzu Egejskim. Kolejną kwestią interesującą Turków jest sprzedaż w ramach greckiej prywatyzacji 23 portów i przystani w kraju.

 

Amerykanie inwestują w Grecji

Zagraniczne fundusze inwestycyjne, głównie amerykańskie sprawdzają, czy grecki rynek jest gotów na pełną liberalizację i opłacalny dla inwestycji. Greckie firmy audytowe zostały wręcz zalane prośbami o analizy sytuacji podatkowej i prawnej w Grecji, a także o prognozy ekonomiczne. Inwestorów najbardziej interesuj rynek usług edukacyjnych, zwłaszcza szkolnictwo wyższe i kwestie dotyczące akredytacji, jak również rynek usług prawnych i transportowych oraz możliwość zakupu nieruchomości na greckich wyspach.(kathimerini.gr)

 

Dziesiątki tysięcy pracowników nie otrzymują pensji

Brak płynności finansowej spowodował, że w minionym roku przynajmniej 120 tysięcy przedsiębiorstw nie wypłacało swoim pracownikom regularnych pensji, a opóźnienia wynosiły minimum trzy miesiące. Do odpowiedniego urzędu wpłynęło 400 tysięcy skarg pracowników na opóźnienia w wypłatach, które dotknęły ich oraz ich rodziny. Dwie na trzy skargi wnoszone do Inspekcji Pracy dotyczą niewypłacania pensji pracownikom za okres dłuższy niż 3 miesiące.

 

Opracowała: Olimpia Dragouni

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE