Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 330 euro zasiłku dla bezrobotnych

Grecja: 330 euro zasiłku dla bezrobotnych

Wprowadzenie w życie obniżki płacy minimalnej o 20% spowoduje, że będzie ona wynosiła 589 euro (lub 563 euro jeśli zostanie uzgodniona 25-procentowa redukcja). Także i zasiłek dla bezrobotnych, który stanie się – praktycznie – kieszonkowym na drobne wydatki, zostanie obniżony. Będzie wynosił 330 euro w przypadku 20-procentowej redukcji, a w przypadku wyrażenia przez władze zgody na obniżenie go o 25%, będzie opiewał na kwotę w wysokości 309 euro.

Jednocześnie krajowy rynek można porównać do ruchomych piasków recesji, po których stąpają pracujący i bezrobotni. Tych drugich jest już milion, a ich liczba stale rośnie. Zasiłek jest więc istotnym elementem przetrwania dla tysięcy Greków których dławią podatki.

– Jeśli jest ktoś z Troiki, kto mógłby nam wyjaśnić, jak może wyżyć osoba, albo – co gorsza – cała rodzina za 300 lub 330 euro, to niech nam to łaskawie powie – mówią Grecy. Wielu z nich jest bowiem obecnie zmuszona do oczekiwania na zasiłek, żeby móc przeżyć – na rynku nie ma pracy. Obywatele czują, że stali się ofiarami własnych polityków i państwa.

 

Tekst : madata.gr, tłum. i red. Justyna Tyrpa

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.