Home / Bałkany / Grecja / Grecja: 8. Parada Równości Athens Pride

Grecja: 8. Parada Równości Athens Pride

Hasło przewodnie tegorocznego, ósmego już z kolei festiwalu Athens Pride (corocznej imprezy środowisk LGBT przypominającej o ich obecności i zróżnicowaniu społeczeństwa), który odbył się w sobotę 9 czerwca na placu Klaftmonos, brzmiało: „Love me, it’s free”. Sobotnia parada wieńczyła Tydzień Równości, który obchodzono w dniach 2-8 czerwca.

Organizatorzy celowo wybrali na swoje motto grę słów nawiązującą do kryzysu gospodarczego („free” jako „darmowe”) i podkreślającą, że prawa człowieka są bezcenne. Miłość nic nie kosztuje, a jednoczy ludzi. Ponadto, jak podkreślają, społeczności LGBT chcą być akceptowane i szanowane i na poziomie osobistym, i instytucjonalnym.

Każdy – bez względu na wiek, orientację seksualną i polityczne upodobania mógł wziąć udział w wydarzeniu, które obfitowało w przedstawienia teatralne, muzyczne, koncerty i występy na żywo (w tym: drag queen).

W tym roku Athens Pride miało jednak bardzo silny wydźwięk polityczny. Festiwal wymierzony był bowiem przeciwko neonazistowskiej partii Złoty Świt, która w bardzo zdecydowany sposób potępia homoseksualizm. Organizatorzy nie obawiali się również zaatakować partii centrowych za niewywiązywanie się z obietnic przedwyborczych przypominając, że PASOK, który w 2009 roku zapowiadał, że będzie promował inicjatywy nadające prawa jednopłciowym związkom partnerskim, nie wywiązał się z obietnic. Wytknęli również posłom SYRIZy, Aliansu Demokratycznego i Lewicy Demokratycznej (Dimar), że ich posłowie milczeli w sprawie praw gejów, choć zobowiązali się do poparcia tej sprawy.

Szczegółowy program imprezy oraz zdjęcia i linki do organizacji patronujących i współorganizujących ją dostępne są pod adresem athenspride.eu

 

Źródło: athenspride.eu, athensnews.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE