Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Albańczycy w pośpiechu opuszczają kraj

Grecja: Albańczycy w pośpiechu opuszczają kraj

 

 

 

 

 

Z powodu kryzysu, który uderzył w kraj, Grecję opuszczają w pośpiechu Albańczycy – tak opisuje sytuację dzisiejszy The Economist. Artykuł zaczyna się od opisu sytuacji, jaka ma miejsce przed jedną z salonickich szkół podstawowych. Uczniowie kończą lekcje, a ich rodzice czekają na nich. Rodzice mówią po albańsku, ale ich dzieci, które nie były w ojczyźnie, mówią często lepiej po grecku niż w języku własnych matek. Teraz jednak muszą udać się do Albanii, ponieważ ich rodzice, w związku z niekorzystnymi warunkami gospodarczymi, jakie panują w Grecji, wracają. Sytuacji nie ułatwiają greccy urzędnicy, którzy potrafią piętrzyć przed Albańczykami przeszkody formalne.

Tym, co zmusza Albańczyków do powrotu do ojczyzny, jest przede wszystkim widmo bezrobocia. Z roku na rok suma pieniędzy, które ci imigranci wysyłali do domu, w związku z kryzysem, malała. W 2007 r. było to 950 mln euro, w 2010 – 690 mln, zaś w 2011 – 475 mln (dane obejmują pierwsze trzy kwartały roku). Według informacji z roku 2009, wpływy przekazywane przez zarabiających za granicą rodaków, stanowiły 9% PKB Albanii.

The Economist stwierdza, że nie istnieją oficjalne dane, które jednoznacznie określiłyby, ilu Albańczyków mogłaby obecnie objąć repatriacja. Władze Albanii twierdzą, że takich osób jest bardzo niewiele. Ci, którzy jednak zamierzają powrócić, w obawie przed możliwością usunięcia Grecji ze strefy euro, wycofali już środki ze swoich kont bankowych w Grecji i przesłali pieniądze do kraju.

Na koniec artykuł wspomina o zjawisku coraz częstszego przenoszenia przedsiębiorstw z Grecji do Albanii i zauważa jednocześnie, że pomimo powiązania gospodarki z gospodarką bankrutującego siąsiada, Albania opiera się recesji.

Tekst: madata.gr, tłum. i red. Justyna Tyrpa

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE