Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Aleksis Tsipras ustępuje z urzędu – wybory 20 września
Źródło: ert.gr primeminister.gov.gr
Źródło: ert.gr primeminister.gov.gr

Grecja: Aleksis Tsipras ustępuje z urzędu – wybory 20 września

Dziś premier Grecji z ramienia SYRIZy, Aleksis Tsipras ogłosił w specjalnym orędziu telewizyjnym, że ustępuje z urzędu. Jednocześnie zapowiedział rozpisanie wyborów na 20 września 2015 (termin 30 dni przewiduje Konstytucja Grecji):

- Wnoszę, że nie ma szans na utworzenie rządu większościowego przez obecnie wybrany Parlament, ani nawet na rząd koalicyjny, dlatego sytuację mogą rozwiązać jedynie wybory – ogłosił premier dodając, że formuła wybrana przez naród 25 stycznia wyczerpała się, a teraz grecki naród za pośrednictwem nowej władzy musi zadecydować, jak najszybciej wyjść z kryzysu.

Tsipras dodał, że Grecja nie znajduje się w optymalnym momencie, nie wyszła z kryzysu, ale ma nadzieję, że jest to koniec najgorszego okresu. Przyznał również, że nie jest zadowolony z podpisanego porozumienia, jednak w obliczu okoliczności, również tych, z którymi sama Europa się zmaga, nie było szans na lepsze warunki. Podkreślił też, że nie wszystkie rozwiązania wprowadzone przez nową umowę były porażką negocjacyjną rządu, ponieważ udało się odwrócić kilka wcześniej wprowadzonych decyzji, zaimplementowanych przez poprzedni rząd.

Rezygnacja była ruchem zapowiedzianym i przewidywanym przez analityków, od wczoraj nie było jedynie wiadomo, którą ścieżkę proceduralną, i którą datę wyborów wybierze obecny Premier. Wcześniejszy termin może zapobiec dalszym i głębszym rozłamom w partii Tsiprasa oraz przypieczętować implementację pakietu bailoutowego uzgodnionego przez Grecję z przedstawicielami UE. Zwłaszcza ten drugi element jest podkreślany przez europejskich analityków i polityków unijnych. Gdyby z kolei wybory odbyły się w październiku, Tsipras miałby czas na negocjacje innych warunków pakietu. Wydaje się jednak, że postawił na konieczność szybkich działań w obawie przed dalszym pogorszeniem sytuacji w kraju oraz partii.

Jednocześnie przewodnicząca PASOK, Fofi Jennimata ogłosiła, że postrzega ruch Tsiprasa jako oznakę słabości i zaapelowała do wyborców o oddanie głosów na jej ugrupowanie, które „gotowe jest podjąć odpowiedzialność, która płynie wraz z wyborem”.

Wczoraj Tsipras napisał do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prośbę o uczestnictwo w grupie instytucji międzynarodowych monitorujących bailout Grecji uznając to za „polityczny imperatyw by jedyna europejska instytucja z bezpośrednim mandatem społeczeństwa funkcjonowała jako gwarant demokratyczności oraz kompatybilności polityki gospodarczej w Europie”. Parlament Europejski rozpatrzy prośbę na najbliższym posiedzeniu.

Źródła: ekathimetini.com [2], kathimerini.gr, tovima.gr [2]

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE