Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Berlin przygotwuje się na możliwe wyjście Grecji ze strefy euro

Grecja: Berlin przygotwuje się na możliwe wyjście Grecji ze strefy euro

Niemiecki rząd przygotował się na możliwe wyjście Grecji ze strefy euro, jeśli nowy rząd grecki nie zdecyduje się kontynuować wcześniej ustalonego programu.

Specjaliści w Niemieckim Ministerstwie finansów opracowali scenariusze, które oparli na różnych założeniach.

Podstawowy scenariusz przewiduje, że sytuacja w Grecji zbytnio się nie pogorszy. W tym przypadku (w perspektywie długoterminowej) denominacja waluty może przyczynić się do wzmocnienia euro po okresie niepokoju. Unia walutowa może stać się bardziej stabilna bez słabszego członka.

Gorszy scenariusz opiera się na założeniu, że rozwój strefy euro będzie mniej korzystny. Zgodnie z tymi przewidywaniami Włochy i Hiszpania znajdą się na celowniku światowych rynków finansowych i koszt kredytu wzrośnie. Wtedy EFSF (European Financial Stability Facility – Europejski Instrument Stabilności Finansowej) zostanie zmuszony do zaopatrzenia tych krajów świeżymi pieniędzmi. Aby to osiągnąć, EFSF będzie musiało zostać rozszerzone jak najszybciej, aby dysponować możliwością kredytową wielkości 1 tryliona euro.

Najgorszy z najgorszych scenariuszy przewiduje dramatyczną dewaluację nowej waluty greckiej przeciw euro. Z jednej strony będzie miało to pozytywny wpływ, ponieważ eksport stanie się tańszy. Negatywne następstwa będą większe. Dług państwa, który wciąż będzie w euro, wzrośnie pomimo cięć. Klasyfikacja kredytu państwa zostanie natychmiast obniżona. Greckie firmy znajdą się w wyjątkowo ciężkiej sytuacji, bez dostępu do pieniędzy, ponieważ banki mogą zostać odcięte od międzynarodowych rynków kapitałowych.

Liczne firmy zbankrutują, ponieważ ich dług będzie zaciągnięty w euro. W rezultacie wielu pracowników straci posady. Kraj będzie potrzebował lat, aby uwolnić się z tego błędnego koła, podczas gdy inne państwa będą mogły wejść w ten wir. Jednak niemieccy eksperci nie uważają tego scenariusza za najbardziej prawdopodobny.

Tekst: imerisia.gr, tłum. i red. A.S.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE