Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Brak pieniędzy u odpowiednika polskiego NFZ może spowodować upadek systemu opieki zdrowotnej

Grecja: Brak pieniędzy u odpowiednika polskiego NFZ może spowodować upadek systemu opieki zdrowotnej

Ze względu na fakt, że Narodowa Organizacja Świadczenia Usług Zdrowotnych (EOPPY) [odpowiednik polskiego NFZ – przyp.red.] jest zadłużona, cały sektor zdrowotny w Grecji staje się niewydolny.

W ubiegłym tygodniu farmaceuci zadecydowali, że nie będą wydawać już recept na kredyt (tylko do marca realizując recepty zadłużyli się na 540 mln euro, których EOPPY im nie zwróciło jak dotąd). Ubezpieczeni obywatele będą musieli odtąd płacić sami za refundowane leki, a następnie domagać się zwrotu kosztów od swoich funduszy zabezpieczeń społecznych.

Prawdopodobnie analogiczne rozwiązanie wybiorą prywatni lekarze zakontraktowani przez EOPPY (do końca marca nie zapłacono im 620 mln euro za wykonane usługi medyczne).

– Lekarzom zapłacono tylko w niektórych okręgach, I to jedynie za usługi wykonane w pierwszych dwóch miesiącach 2012 roku. Laboratoria diagnostyczne obawiają się konieczności zawieszenia działalności ze względu na brak pieniędzy na pokrycie kosztów operacyjnych. Spośród 4,5 tysiąca lekarzy, którzy mają podpisany kontrakt z EOPPY, pięciuset już się wycofało ze świadczenia usług medycznych, ze względu na brak zapłaty – poinformował przewodniczący organizacji lekarskiej przy EOPPY, Jorgos Elefteriu.

EOPPY zalega również z wypłatą 800 mln euro prywatnym klinikom, zaś długi funduszu wobec szpitali publicznych, na dzień 31 grudnia 2011 opiewały na 1,8 mld euro

 

Tekst: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE