Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Brak rozwoju, zysków i płynności w przedsiębiorstwach

Grecja: Brak rozwoju, zysków i płynności w przedsiębiorstwach

Kryzys w dalszym ciągu ma wpływ na finanse 200 największych spółek w Grecji, jak wynika z analizy dokonanej przez agencję Hellastat. W 2011 r. straty okazało 91 przedsiębiorstw na 200 (45,5%), a w ok. 40% zmniejszyła się produkcja.

Dyrektor generalny Hellastat, Panos Michalopulos, podaje: „konsekwencje przedłużającej się zapaści już są bardzo widoczne na różnych poziomach. W ostatnich latach ujawniły się wszystkie problemy świata przedsiębiorców; wielu z nich musiało stawić czoła trudnościom bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Przedsiębiorstwa, oprócz spadku obrotu i zyskowności, muszą zmierzyć się także z brakiem płynności finansowej. Niemniej jednak, okazji do tego nie brakuje. Wystarczy zauważyć, że nadszedł czas działania”.

Agencja Hellastat poddała analizie 200 największych spółek greckich, na podstawie ich obrotu w 2011 r. Zgodnie z uzyskanymi danymi, produkcja we wszystkich 200 przedsiębiorstwach utrzymała się na mniej więcej tych samych poziomach co w zeszłym roku, natomiast łączne straty znacząco wzrosły, przede wszystkim wskutek banków, które powiększają odpowiedni wskaźnik.

Spółki z sektora energetycznego, sektor finansowy i handel detaliczny po raz kolejny znalazły się na pierwszych miejscach listy, z największymi obrotami.

Bardziej szczegółowo, pierwsze miejsce w klasyfikacji zajmuje ELPE (odpowiednik polskiego Orlenu- przyp. red.), utrzymując swą pozycję z lat 2010 i 2009, dodatkowo okazując wzrost obrotów. Dalej uplasowała się spółka MOTOR OIL, która polepszyła swój wynik (4. miejsce w 2010 r.), okazując imponujący wzrost, zarówno obrotów, jak i zysków przed opodatkowaniem. Na miejscach 3., 4. i 5. znajdują się odpowiednio: DEI (Zakład Energetyki Publicznej), LAGIE (Operator Rynku Energii Elektrycznej) oraz Narodowy Bank Grecji, notując jednak pewne spadki w zyskach przed opodatkowaniem.

W pierwszej piątce nie znajduje się już spółka OPAP, która z trzeciego miejsca spadła na szesnaste, utrzymuje jednak prowadzenie pośród spółek z największymi zyskami, mimo że odnotowano ich spadek o 21% w porównaniu z 2010 r.

To charakterystyczne, że spośród pięciu największych spółek, trzy okazały straty, a Narodowy Bank Grecji znalazł się tu na pierwszym miejscu.

Dwa przedsiębiorstwa paliwowe, EKO i Coral, uplasowały się na następnych miejscach, odpowiednio z 2 163 mln i 1 975 mln EUR obrotu. Dziesiątkę spółek z największymi obrotami zamykają: OTE (odpowiednik polskiej TP S.A.- przyp. red.), Carrefour Marinopulos i DEPA (Greckie Publiczne Przedsiębiorstwa Gazowe), która zanotowała duży wzrost w porównaniu z 2010 r., okazując wzrost obrotu i zysków, a tym samym, polepszając swoją pozycję. Wśród owych 10 przedsiębiorstw, ponad połowa należy do sektora energetycznego.

Wśród spółek, u których zanotowano największy wzrost liczby miejsc pracy, także przodują te należące do sektora energetycznego. W Protergia AE miejsca pracy zwiększyły się o 2 791, w Iron II Beotias AE- o 614, a w Biosar Energiaki AE- o 288. Natomiast największy spadek liczby miejsc pracy okazały spółki Moreas AE i ODIE AE (organizacja zajmująca się wyścigami konnymi- przyp. red.). Listę przedsiębiorstw z największym spadkiem miejsc pacy uzupełniają spółki, które najbardziej ucierpiały wskutek zmniejszenia dochodów ich klientów i przeciążenia podatkami, tak jak: spółki budowlane (TITAN, Iraklis AGET, AKTOR i in.), producenci napojów alkoholowych (Diageo, Karulias B.S.) oraz dealerzy samochodowi (Sfakianakis, Toyota Ellas).

Z powodu widocznego wzrostu obrotów, ale też poprawy w zakresie zysków operacyjnych, Protegia AE i Iron II Beotias AE znalazły się na pierwszych miejscach klasyfikacji wśród spółek uwzględnianych po raz pierwszy w zestawieniu Top 200. Natomiast spółka Forthnet AE awansowała z 510. miejsca (2010 r.) na 189.

W branży telefonii komórkowej, Cosmote i Vodafone znajdują się wysoko na liście, z największymi zyskami, zajmując odpowiednio trzecią i dziewiątą pozycję. Cosmote w skali roku okazała nieznaczny spadek zysków, a Vodafone- duży wzrost. W klasyfikacji ogólnej uplasowały się na wysokich miejscach (12. i 20.), okazując mały spadek obrotów. Spółka Wind AE spadła o kilka miejsc w zestawieniu ogólnym (28. miejsce w 2010 r., 35. w 2011 r.), niemniej jednak udało jej się zminimalizować straty.

Spółki z największymi zyskami to: OPAP AE (niemal 702 mln EUR), Bank Cypru i Cosmote. Tymczasem największy wzrost tego wskaźnika okazały: ADMIE (Niezależny Operator Przesyłu Energii) oraz Elinika Kalodia.

 

Źródło: kathimerini.gr

 

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE