Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Ceny w supermarketach „na poziomie niemieckim”
cenywsupermarketach-ekathimerini.com

Grecja: Ceny w supermarketach „na poziomie niemieckim”

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pomimo pięcioletniej recesji, która zmniejszyła PKB o jedną czwartą, ceny w Grecji wciąż są wysokie. Są one praktycznie na tym samym poziomie co w Niemczech, których gospodarka jest najbardziej ustabilizowaną w Europie.

Według badania przeprowadzonego przez OECD, dotyczącego zdolności nabywczej konsumentów, w 34 państwach członkowskich, typowy „koszyk” produktów z supermarketu wynosi w Grecji 100 EUR, a w Niemczech 110 EUR, gdzie średni dochód jest dwa razy większy.

Według raportu sporządzonego przez Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jednym z powodów stale wysokich cen jest m.in. brak dostępu do niektórych zawodów, które powodują niską konkurencyjność na rynku.

Według prezesa organu nadzorczego konsumentów KEPKA, Nikosa Tsemberlidisa, dochodzenia wykazały, że ceny w supermarketach sieciowych i oddziałach międzynarodowych są 35% wyższe niż w wielu krajach europejskich, gdzie średnia płaca jest znacznie wyższa niż w Grecji

Tekst: ekathimerini.com

About Anna Snopek

KOMENTARZE