Home / Bałkany / Chorwacja / Grecja, Chorwacja i Turcja najsilniejszymi markami państw z Bałkanów w raporcie „Country Brand Index”

Grecja, Chorwacja i Turcja najsilniejszymi markami państw z Bałkanów w raporcie „Country Brand Index”

Grecja (39. miejsce), Chorwacja (41. miejsce) oraz Turcja (45. miejsce) to trzy najwyżej notowane i najsilniejsze marki państw z Bałkanów na liście 118 marek państw świata uwzględnionych przez firmę konsultingową FutureBrand w tegorocznej edycji rankingu „Country Brand Index” (CBI). Dalsze miejsca zajęły: Słowenia (63. miejsce), Bułgaria (79. miejsce), Bośnia i Hercegowina (82. miejsce), Albania (94. miejsce) oraz Serbia (108. miejsce).

Najlepszy wynik w tegorocznym rankingu CBI uzyskała Szwajcaria, a w pierwszej dziesiątce znalazły się również: Kanada, Japonia, Szwecja, Nowa Zelandia, Australia, Niemcy, USA, Finlandia i Norwegia. Polska zajęła odległe 75. miejsce.

Spadek notowań na liście CBI, w porównaniu z rokiem 2011, odnotowały niemal wszystkie kraje bałkańskie, z wyjątkiem nieuwzględnionej w poprzednim rankingu BiH oraz awansującej o 3 miejsca Turcji. Ta ostatnia znalazła się również na 10. miejscu w kategorii „Meet The Future 15” czyli piętnastu najbardziej obiecujących marek państw, które w najbliższych latach mają szansę „przekształcić globalny krajobraz gospodarczo, politycznie i kulturowo”. Przypomnijmy, że w tegorocznym raporcie „Kraje jako marki” firmy konsultingowej Brand Finance, Turcja uznana została za 19. najsilniejszą markę narodową na świecie, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Publikowany od 8 lat „Country Brand Index” jest tworzony na podstawie danych dotyczących tego, jak poszczególne kraje odnoszą się do kultury, przemysłu, gospodarki i spraw publicznych, co wpływa na to jak postrzegana jest marka danego państwa. Całościowy obraz danej marki, a w efekcie i sam ranking, powstaje w oparciu o wyniki pracy 3600 twórców opinii oraz grupy ekspertów z zakresu polityki, globalizacji oraz dziedzin pokrewnych mediom z 18 krajów.

Źródła: hr.seebiz.eu, futurebrand.com, futurebrand.com

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE