Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Coraz większe zainteresowanie inwestycyjne Kataru

Grecja: Coraz większe zainteresowanie inwestycyjne Kataru

Poprawa klimatu makroekonomicznego w Grecji w połączeniu z sytuacją na Bliskim Wschodzie sprawiły, że Katar jest coraz silniej zainteresowany inwestycjami w Grecji. W przyszłym miesiący premier Grecji, Antonis Samaras, uda się z wizytą do tego państwa aby omówić możliwości inwestycyjne.

Pierwsze inwestycje już rozpoczęto. W ubiegłym roku, latem, rodzina panująca nabyła wyspę Oksia, leżącą na Morzu Jońskim w pobliżu Itaki. Był to symboliczny początek zainteresowania Grecją. Drugą jego oznaką było uruchomienie przez Qatar Airlines lotów na trasie Ateny-Nowy Jork.

Niepotwierdzone oficjalnie informacje mówią, że katarskie firmy zakupiły przynajmniej dwa hotele na Korfu, zaś państwowy katarski holding inwestycyjny pozostaje jednym z czterech głównych kandydatów do wygrania przetargu na inwestycję w Elliniko na przedmieściach Aten.

Styczniowa wizyta Samarasa w Katarze będzie trzecią oficjalną wizytą przedstawiciela Grecji w tym państwie od listopada 2012. Wcześniej podobne podróże odbyli Minister Obrony Narodowej, Panos Panajotopulos i Minister Rozwoju, Notis Mitarakis

Źródło: kathimerini.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE