Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Dane z kwietnia wskazują na kolejny wzrost bezrobocia

Grecja: Dane z kwietnia wskazują na kolejny wzrost bezrobocia

Grecja doświadczyła w kwietniu kolejnego rekordu w zakresie wysokości stopy bezrobocia – tak wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez ELSTAT [odpowiednik polskiego GUS – przyp. red.]. W marcu wynosiło ono 22% (1,109 mln osób pozostawało bez pracy), miesiąc później – stopa bezrobocia wzrosła o pół procenta.

Wynik 22,5% w kwietniu 2012 pokazuje katastrofalny stan gospodarki kraju, zwłaszcza po zestawieniu go z wynikiem z kwietnia 2011, kiedy to stopa bezrobocia wynosiła 16,2%.

Platon Monokrussos, ekonomista z EFG Eurobank oznajmił:

- Możliwe, że w sezonie wakacyjnym dane te nieznacznie się polepszą, głównie dzięki sektorowi turystycznego, jednak biorąc pod uwagę, że wskazują one na stan szerszej działalności gospodarczej, prognozować można, że stopa bezrobocia jeszcze nie osiągnęło swego szczytu i będzie rosła.

Konserwatywny rząd wyłoniony w wyniku wyborów parlamentarnych z 17. czerwca stara się wprowadzić reformy narzucone Grecji przez podpisane z Troiką w lutym memorandum, jednak kwestia oszczędności nadal stanowi punkt sporny w greckiej polityce, o czym świadczyć może rezygnacja jednego z ministrów, który w poniedziałek złożył tekę informując, że rząd niedostatecznie usilnie stara się złagodzić warunki memorandum.

Sytuacji z pewnością nie poprawi tegoroczny sezon turystyczny, z danych przedstawionych do tej pory wynika bowiem, że w przeciągu pierwszego kwartału 2012, kraj odwiedziło o 15,1% mniej turystów niż rok wcześniej.

Pogarszanie się sytuacji na rynku pracy, któremu towarzyszą cięcia płac i świadczeń socjalnych wywołuje wśród społeczeństwa niezadowolenie. Bezrobocie w Grecji dwukrotnie przekracza średnią eurolandu, która w maju wyniosła 11,1% i szybko zbliża się do poziomu Hiszpanii, gdzie w pierwszym kwartale 2012 r. 24,4% ludzi w wieku produktywnym było bezrobotnych. W Grecji pracy nie ma ponad połowa młodych w przedziale wiekowym 15-24.

 

Źródło: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE