Home / Bałkany / Grecja / Grecja: debata nad nowym budżetem

Grecja: debata nad nowym budżetem

Premier Grecji Antonis Samaras wypowiadając się w niedzielę na temat dyskusji nad nowym budżetem był pełen optymizmu. Stwierdził, że ryzyko wyjścia Grecji ze strefy euro czy bankructwa kraju przeminie, jeśli Parlament przyjmie w środę 7 listopada nowy projekt budżetu na rok 2013 oraz plan nowych środków oszczędnościowych i reformy rynku pracy, które przedstawione zostały wczoraj w Parlamencie.
Zaakceptowanie budżetu jest warunkiem otrzymania pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej. Prawodawcy powinni następnie zatwierdzić budżet w kluczowym głosowaniu 11 listopada, co zagwarantuje Grecji 31,5 mld euro z funduszy pomocowych.
– Jak tylko nowe środki zostaną przekazane, a przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe odzyskają płynność finansową niepewność się skończy, nastrój się zmieni i strach przed powrotem do drachmy zniknie – powiedział Samaras na spotkaniu partii. – Wszystko to skończy się bezpowrotnie.”
Dodał, że pakiet obejmuje ostatnie cięcia płac i emerytur – czuły punkt u Greków zmęczonych pięcioletnią recesją obniżającą poziom życia klasy średniej.
– W ciągu ostatnich dwóch lat z powodu cięcia płac, emerytur, wydatków rządowych, recesji i bezrobocia, standard życia obniżył się o 35% – powiedział dalej Premier. – Gdybyśmy wyszli z euro, stracilibyśmy dwa razy tyle.
Mimo optymizmu Premiera opozycja sceptycznie podchodzi do planu reform i projektu budżetu. W trakcie odbywających się w sobotę i niedzielę dyskusji przedstawiciele partii SYRIZA i KKE wyrazili swoje obawy i zastrzeżenia.
Dimitris Papadimulis (SYRIZA) powiedział:
– Budżet przewiduje bezrobocie na poziomie 23,7%, gdy oficjalne dane mówią, że w lipcu 2012 roku bezrobocie wynosiło 25,1%. Jak, zakładając ujemny wzrost gospodarczy (-4,5%), uda się uzyskać niższy poziom bezrobocia niż ten sprzed sześciu miesięcy?
– Możecie powiedzieć o SYRIZIE, co chcecie, ale to nie znaczy, że możecie zrobić z liczbami, co chcecie! – Dodał Euklides Tsakalotos.
Diamando Manolaku z KKE argumentowała:
– Ten budżet flirtuje z ubóstwem, z biednymi dzieli się nędzą, bogatych zostawia nietykalnymi.
Wypowiedzi te podsumowała Anna-Michelle Asimakopulu z Nowej Demokracji:
– KKE i SYRIZA chcą jedynie jednostronnego wypowiedzenia spłaty długu. Możliwe jest, że ktoś uwierzy, że kiedy zaskarżymy dług zostanie on nam przebaczony. Ale istnieje jeszcze Prawo Międzynarodowe. Może zaskarżymy także to prawo? Budżet jest realistyczny i szczery, problemem są spory ideologiczne pomiędzy partiami.

Źródła: kathimerini.gr, ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE