Home / Gospodarka / Energetyka / Grecja: DEI planuje sprzedaż elektrowni

Grecja: DEI planuje sprzedaż elektrowni

Szef Publicznego Zakładu Energetyki (DEI) powiedział we wtorek, że firma planuje zyskać ponad pół miliarda euro sprzedając cztery elektrownie opalane węglem brunatnym.

Publiczny Zakład Energetyki, największy w kraju producent energii elektrycznej, aby pomóc spełnić warunki międzynarodowego planu ratowania Grecji z kryzysu, rozpocznie w tym roku sprzedaż czterech elektrowni.

„Zależy nam, aby proces prywatyzacji zakończył się do końca 2013 roku” powiedział w kuluarach odbywającej się niedawno w Danii konferencji na temat energetyki wiatrowej dyrektor generalny DEI, Arturos Zerwos.

Dopiero po sprzedaży elektrowni państwo mogłoby zmniejszyć swój udział w zadłużonym przedsiębiorstwie. Zgodnie z wymogami międzynarodowymi rząd jest zobowiązany do ograniczenia udziałów w firmach przynoszących z 51 do 34 procent.

Zerwos powiedział, że firma nie chce sprzedać akcje teraz, ponieważ biorąc pod uwagę jej wartość rynkowa około 715 mln euro, szacowany zysk byłby zbyt mały.

DEI w ostatnim kwartale 2011 roku odnotowały rekordowe straty wynoszące 240mln euro. Jego akcje spadły o około 20 procent w porównaniu do wzrostu o ponad pięć procent w indeksie porównawczym Atenach.

Planowane do sprzedaży elektrownie są opalane węglem brunatnym, taki typ zakładów stanowi około połowy krajowej produkcji energii elektrycznej. Nie podał jednak mocy elektrowni, które będą oferowane. Komisja Europejska od lat naciskała Grecję aby zniosła monopol DEI na produkcję energii elektrycznej z węgla brunatnego.

Zerwos powiedział dyskusja nad oszczędnościami w sektorze energetyki rozpoczęła się od pomysłu sprzedaży elektrowni wodnych, ale żadna decyzja w tym temacie nie została jeszcze podjęta

 

Tekst: athensnews.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE