Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Deutsche Bank nie wyklucza wyjścia Grecji ze strefy euro

Grecja: Deutsche Bank nie wyklucza wyjścia Grecji ze strefy euro

Źródło: db.com

Berlin| 8 grudnia 2011 r.

Deutsche Bank sądzi, że prawdopodobieństwo rezygnacji Grecji z euro nie jest wykluczone i może do niej dojść w 2012 roku. Uważa również, że istnieje duże niebezpieczeństwo degradacji Francji, kryzysu finansowego w Hiszpanii i we Włoszech. Dla banku wyjście Grecji ze strefy euro jest niezrozumiałe.

Analitycy niemieckiego banku nie przewidują upadku euro

Deutsche Bank sądzi, że kryzys krajów Unii Europejskiej osiągnął punkt krytyczny. Nie wyklucza, że wraz z wyjściem Grecji ze strefy euro pojawi się degradacja zdolności kredytowej Francji.

Analitycy tego banku uważają, ze problemy nie rozwiążą się, dopóki projekt wyjścia z kryzysu nie zostanie ostatecznie ukończony. Europa szuka sposobu na skuteczną konfrontację z kryzysem, co było przedmiotem poniedziałkowego spotkania Prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego z Kanclerzem Niemiec Angelą Merkel w Paryżu. Oboje przygotowują grunt pod szczyt UE w piątek (9.12.2011).

Jednocześnie specjaliści Deutsche Banku zauważają zagrożenie dla Hiszpanii i Włoch, nie wykluczają prawdopodobieństwa kryzysu płynności tych dwóch państw. Oczywiście taki rozwój sytuacji będzie oznaczał wzrost dolara w stosunku do euro o około 5-10%.

Tekst: kathimerini.gr, tłum. i red. A.S.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE