Home / Bałkany / Grecja / Grecja: E-podatki dla zarabiających więcej

Grecja: E-podatki dla zarabiających więcej

Ponad 1,2 mln podatników będzie musiało nauczyć się do czerwca wysyłania oświadczeń podatkowych w formie elektronicznej. Wiąże się to z nowym wymogiem Ministerstwa Finansów, by wszyscy obywatele o dochodach przekraczających 15 tysięcy euro składali formularze przez internet. Dotyczyć to będzie nawet emerytów i rolników, których nowa regulacja, o ile się uprawomocni, zmusi do odkrycia World Wide Web – formularze wypełniane odręcznie nie będą już przyjmowane. Celem jest pozyskanie podatków możlwie jak najwcześniej – zwłaszcza od podatników zarabiających ponad 1100 euro miesięcznie.

1,2 miliona podatników, którzy mają spełnić kryterium dochodowe otrzyma powiadomienie drogą mailową, w którym to zostaną poinformowani o konieczności przedstawienia przez internet sprawozdania podatkowego za ten rok. Następnie będą musieli wejść na stronę Sekretariatu Generalnego Systemów Informacyjnych (GSIS), www.taxisnet.gr i pobrać swój numer identyfikacji podatkowej.

Sekretarz Generalny GSIS, Charis Teocharis poinformował w minioną środę, że w tym roku spodziewa się 4 mln  elektronicznych zeznań podatkowych (w 2011 było to 2,75 mln). Do tej pory około 800 tysięcy samozatrudnionych zostało zobowiązanych do takiej formy rozliczenia się z fiskusem, a kolejne 1,2 mln, jak już mówiliśmy, ma zostać dodane w tym roku. Pozostali podatnicy nie mają takiego obowiązku.

Rzecz jasna wiele osób zwróci się do pośredników i doradców podatkowych, którzy pobiorą za usługę od 30 do 100 euro. Być może w przyszłym roku usługę tę będzie można odpisać od podatku, ale na razie nie jest to jeszcze pewne.

W międzyczasie Ministerstwo Finansów wydało ulotkę skierowaną do swoich agencji, która wzywa podwładnych do zajmowania pensji, rent, emerytur i kont bankowych podatników, którzy mają dług wobec państwa. Nakaz dotyczy długów przekraczających 5000 euro. Zakłada się też, że renty, emerytury lub pensji będzie przeprowadzona w taki sposób, że podatnikowi pozostanie 1000 euro na miesiąc.

Tekst: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE