Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Eksport fety do USA na rekordową skalę

Grecja: Eksport fety do USA na rekordową skalę

Grecki eksport fety do Stanów Zjednoczonych wykazał w pierwszym półroczu ogromny, bo aż 87,1% wzrost w porównaniu z okresem referencyjnym w roku 2011.

Dane opublikował grecki konsulat w Nowym Jorku informując, że wartość sprzedaży od stycznia do czerwca 2012 wyniosła 5,04 mln USD (w 2011 było to 2,69 mln USD). Dane te obejmują przede wszystkim fetę, ale nie tylko – wliczono bowiem eksport czterech innych rodzajów sera, m.in. manouri czy halloumi.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Państwowy Instytut Sera USA sprzedaż fety w samych tylko krajowych największych sieciach supermarketów wzrastała rocznie: o 6,4% od 2010 roku i osiągnęła poziom 7,89 mln sprzedanych kilogramów sera o wartości 171,7 mln USD. Większość z tego to oryginalny, grecki produkt, który stanowił 90% sprzedaży w supermarketach.

Raport greckiego konsulatu sugeruje, że największym eksporterem na amerykańskim rynku jest firma Athenos produkująca również grecki jogurt będąca spółką-córką Kraft Foods, z siedzibą w Wisconsin. Na kolejnych miejscach znajdują się Boar’s Head i Klondike Cheese należące do Monroe. Firmy grecko-amerykańskie produkujące i sprzedające sery to Krinos, Fantis Foods, Kontos Foods, Altamira Foods i Boboris Imports (i in.)
Wyniki raportu sugerują, że odpowiednia strategia marketingowa uświadamiająca konsumentów o różnicach w jakości wyrobu oryginalnego i „imitacji” może wspomóc sprzedaż greckich produktów żywnościowych za granicą.

Strategia powinna obejmować również obecność greckich producentów na wielkich targach żywnościowych, takich jak np. Fancy Foods, który ma swoją edycję letnią i zimową.

Jednocześnie raport informuje, że jeżeli Stany Zjednoczone nie zapewnią instytucjonalnej ochrony oryginalnego wyrobu (jak ma to miejsce w przypadku zastrzeżenia nazwy feta na rynku europejskim), dalsza penetracja rynku amerykańskiego o wartości ponad 300 mln USD będzie ograniczona
Źródło: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE