Home / Bałkany / Grecja / Grecja: fala strajków zalewa kraj

Grecja: fala strajków zalewa kraj

Krajowe związki zawodowe reagują morzem strajków na wprowadzone ostatnio przez rząd i parlament cięcia płac oraz emerytur, podwyżki podatków i redukcje etatów. Można śmiało stwierdzić, że państwo niemal przestało funkcjonować.

Na 19. i 20. października zaplanowano 48-godzinny strajk generalny związków zawodowych pracowników sektora prywatnego i publicznego. W środę (19.10) strajkować będą także pracownicy OTE [grecki operator telekomunikacyjny – przyp. red.], wodociągów attyckich, służb więziennych Korfu, obsługa centrów handlowych, taksówkarze, kontrolerzy lotów, nauczyciele szkół średnich. Dołączą oni tym samym do pracowników sektora podatkowego, którzy wstrzymają pracę juz 17. października i nie będą pracować aż do 20. (dwa 48-godzinne strajki).

Od dzisiejszego ranka do 24. października strajkują także greccy celnicy. Od 20. do 22. W domu pozostaną zatrudnieni w mediach publicznych (m.in. telewizji państwowej ERT oraz w lokalnych stacjach radiowych). Ponadto, w ciągu nadchodzącego tygodnia protestować będą wykładowcy i nauczyciele, którzy chcą zarządzić strajk pięciodniowy. Od 17. do 27. października strajk podejmą pracownicy Ministerstwa Finansów

Tekst: kathimerini.gr, apergies.gr, tłum. i red. O.D.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE