Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Jej wysokość na Lesbos
źródło: ethnos.gr
źródło: ethnos.gr

Grecja: Jej wysokość na Lesbos

Wciąż nie milkną echa po sobotniej wizycie Franciszka na Lesbos. Jak poinformowała Stolica Apostolska, wszystkich dwanaścioro Syryjczyków, których papież zabrał na pokład samolotu w drogę powrotną do Rzymu, odbyło już swoje pierwsze lekcje języka włoskiego. Tymczasem na wciąż ogarniętej kryzysem uchodźczym wyspie szykuje się kolejna niecodzienna wizyta.

Po Angelinie Jolie, Susan Sarandon i papieżu Franciszku przyjazd na Lesbos zapowiedziała Rania al-Abd Allah. Jej wysokość ma przyjechać do Grecji w przyszły wtorek na zaproszenie Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC). Informacja została już potwierdzona przez ambasadę Jordanii w Atenach. Urodzona w Kuwejcie, pochodzenia palestyńskiego, królowa Jordanii od dawna wspiera uchodźców, jest dobrze znana z zaangażowania w walkę o prawa kobiet i szeroko pojętą działalność filantropijną. Pisze również książki dla dzieci i stara się walczyć z krążącymi na temat islamu stereotypami. Jak podkreśliła, Jordania do tej pory przyjęła około 600 tysięcy uciekających przed wojną Syryjczyków, z czego obecnie jedynie około 10% spośród nich przebywa w prowizorycznie zorganizowanych obozach. Wszyscy pozostali mieszkają już w normalnych warunkach.

Możliwości Jordanii powoli jednak się kończą. W styczniu tego roku, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Rania podkreślała: – Istnieje powszechne przekonanie, że Jordania należy do najbogatszych państw świata. Ale nasz kraj bynajmniej nie dysponuje rozległymi złożami ropy naftowej. Jeszcze przed wybuchem kryzysu uchodźczego znajdowaliśmy się we wcale nie takiej łatwej sytuacji ekonomicznej.

Swoimi obawami podzielił się również król Jordanii. Według Abd Allaha II, prywatnie małżonka Ranii, w tej chwili w zamieszkiwanej przez niespełna 10 milionów obywateli Jordanii – poza oficjalnie przyjętymi uchodźcami – przebywa nielegalnie około miliona Syryjczyków. A wszystko wskazuje na to, że będą przyjeżdżać kolejni. – Kieruję słowa do społeczności międzynarodowej. Jesteśmy z wami, ale teraz to my prosimy o pomoc i nie możecie nam odmówić – zaapelował ostatnio władca.

Według informacji podanych przez lokalne media z Lesbos Rania planuje odwiedzić tymczasowy obóz Kara Tepe, w którym uchodźcy oczekują na rozpatrzenie ich wniosków o azyl. W prawosławnej Grecji wizyta królowej Jordanii przypadnie na Wielki Tydzień.

źródła: lesvospost.com; iefimerida.gr; ethnos.gr; ethnos.gr

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE