Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Katsanewas kontra Wikipedia
katsanewas

Grecja: Katsanewas kontra Wikipedia

Po apelacji sąd pierwszej instancji w Atenach utrzymał swój wyrok z połowy lutego i nakazał usunąć sformułowanie hańba dla rodziny [Papandreu] z artykułu w Wikipedii poświęconego Teodorosowi Katsanewasowi, byłemu parlamentarzyście, obecnie zaś prezesowi centroprawicowej partii „Drachma”. Spornego określenia miał użyć w testamencie dwukrotny premier Grecji, założyciel socjalistycznej partii PASOK Andreas Papandreu, w swoim czasie teść Katsanewasa. W testamencie podobno znalazł się również zarzut, że Katsanewas wykorzystał dobre imię rodziny Papandreu w budowaniu własnej kariery politycznej.

Sformułowania z testamentu zostały upublicznione w 1996 roku i już wcześniej pisała o nich zagraniczna prasa, m. in. „Corriere Della Sera” czy „San Francisco Chronicle”. Jednak dopiero w 2003 roku Katsanewas wytoczył sprawę wydawcy Spirosowi Karatzaferisowi, który rozpowszechniał informacje na ten temat w greckiej prasie. W lutym 2014 roku polityk ponownie poszedł do sądu. Tym razem oskarżył o zniesławienie Dimitrisa Liurdisa, dwudziestojednoletniego wikipedystę, znanego w wirtualnej rzeczywistości pod pseudonimem „Diu”.

Sąd nakazał usunięcie kontrowersyjnego określenia. Liurdis skarżył się, że przesłuchanie trwało zaledwie kilka minut, a prawo głosu mieli jedynie adwokaci. – Mój adwokat próbował wytłumaczyć sądowi, na jakich zasadach działa Wikipedia, oraz to że obecnie właściwie nie mam możliwości skasowania tego fragmentu – powiedział. – Każdy kto usunie tekst, którego prawdziwość została wcześniej potwierdzona wiarygodnymi źródłami, dostaje zakaz publikacji. Podkreśliliśmy to, ale niestety sędzia w ogóle nie chciała nas słuchać.

Ostatecznie Liurdis, zgodnie z nakazem sądowym, usunął zakwestionowany fragment. Tyle że pojawił się on wkrótce z powrotem, dodany przez innego użytkownika. Co więcej, artykuł o Katsanewasie, oczywiście wraz z informacją o opinii zawartej w testamencie Papandreu, został szybko przetłumaczony przez wikipedystów na kilka nowych języków (m. in. esperanto, kataloński, jakucki, a także polski).

Konflikt wzbudził duże zainteresowanie wśród internautów zarówno w Grecji, jak i za granicą, jest to bowiem pierwszy przypadek, kiedy sąd nakazał usunięcie fragmentu artykułu z Wikipedii. Według Katsanewasa sporne określenie nigdy nie znalazło się w testamencie Papandreu. Polityk podważa zresztą także autentyczność ręcznie spisanego dokumentu.

Komentując wyrok wydany w lutym, prawniczka Wikipedia Foundation, Michelle Paulson, pisała na swoim blogu: „Grecka społeczność wikipedystów uznała w dyskusji, że stwierdzenia, które znalazły się artykule, nie naruszały ogólnie przyjętych zasad. Tymczasem pan Katsanewas zupełnie nie bierze tego pod uwagę i teraz występuje na drogę sądową przeciwko tym, którzy pracują na zasadach wolontariatu i nie czerpią z tego żadnych korzyści finansowych”. Paulson dodała, że jej zdaniem oskarżenia Katsanewasa są niesprawiedliwe i naruszają wolność słowa, podkreśliła też, że wszystkie osoby zaangażowane w pracę nad Wikipedią solidaryzują się z Liurdisem.

Liurdisowi, który przed rozpoczęciem procesu nigdy nie rozmawiał z Katsanewasem, grożą teraz poważne konsekwencje karne. Polityk domaga się 200 tysięcy euro zadośćuczynienia, a ponadto roku więzienia dla młodego wikipedysty. Sprawa trafi na wokandę jednak dopiero w 2016 roku. Ponadto Katsanewas wytoczył sprawę Greckiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Wolnego lub Otwartego Programowania (ΕΛΛΑΚ), choć w żaden sposób nie sprawuje ono kontroli nad Wikipedią.

Być może gniewu Katsanewasa nie spowodowały wyłącznie straty moralne. Według kilku greckich portali informacyjnych, z powodu ostatnich wydarzeń utracił on szansę na objęcie intratnej posady doradcy ekonomicznego w firmie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

źródła: el.wikipedia.org, tanea.gr, enet.gr, thepressproject.net, arstechnica.com

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE