Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Kryzys w historycznym centrum Aten

Grecja: Kryzys w historycznym centrum Aten

Rozczarowujący jest obraz, który można zaobserwować w historycznym centrum Aten, które niegdyś tętniło życiem, a turystów było w nim aż nadto.

 Spadek ruchu turystycznego dochodzi do 50% – są to dane przedstawione przez greckich przedsiębiorców. Sytuacja z dnia na dzień się pogarsza.

 Niewielu zagranicznych turystów spaceruje po malowniczych uliczkach dzielnicy Plaka, a w Monastiraki nic już nie przypomina ruchliwej okolicy, w której turyści z całego świata targowali się z właścicielami sklepów o ceny ich produktów. Wszyscy w Grecji są bardzo zaniepokojeni sytuacją. Chcą przede wszystkim przetrwać – tym bardziej, że tegoroczne lato – jak mówią – jest „koszmarne”.

 – Obniżyliśmy ceny, ale klienci nie wchodzą – mówią przedsiębiorcy.

 – Do ubiegłego roku byłam optymistycznie nastawiona. Jednak w tym roku dramatyczny spadek ruchu turystycznego spowodował poważne problemy. Mimo obniżek i redukcji personelu nie ma pożądanego wyniku. Stoimy przed bezprecedensową sytuacją- wyznaje Irini Kokkaliadou, właścicielka trzech sklepów obuwniczych, która mówi o 80% spadku obrotów w porównaniu z rokiem 2009.

 – Każdego poprzedniego roku było lepiej- zaznacza Jorgos Chaniotakis, właściciel lodziarni na Andrianou. Nawet „must have” lata, czyli lody, stał się swego rodzaju luksusem. Z tych niewielu odwiedzających nas turystów większość prosi o zniżkę nawet przy zakupie lodów.

 – Ci turyści, którzy wchodzą do sklepu chcą się targować, gdyż – jak mówią – Grecja znajduje się w stanie kryzysu gospodarczego. Cudzoziemcy mają złe wyobrażenie o Grecji i nie wydają dużo pieniędzy. W zeszłym roku sprzedawałam 20 kapeluszy dziennie, a teraz tylko jeden – podkreśla Elizabeth Tsakitzian, właścicielka sklepu z odzieżą w okolicy

 

Tekst: madata.gr

About Justyna Tyrpa

KOMENTARZE