Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Krzysztof Warzycha gra teraz w polityce
warzycha

Grecja: Krzysztof Warzycha gra teraz w polityce

9 stycznia 2015 r. partia ANEL (Niezależni Grecy) oficjalnie podała do wiadomości listę kandydatów na posłów do Greckiego Parlamentu. Oprócz nazwisk kandydujących po raz kolejny, w związku z rozwiązaniem parlamentu – już byłych posłów ANEL – na liście znalazł się też Krzysztof Warzycha (znany w Grecji jako Kristόf Wazecha) jako kandydat do Parlamentu z pierwszego okręgu wyborczego w Atenach. Obecność tego polskiego nazwiska na liście partii zaskoczyła wiele osób.

Warzycha i Kammenos. Źródło: filathlos.gr
Warzycha i Kammenos. Źródło: filathlos.gr

Ten znany szeroko w Polsce i w Grecji urodzony 17 listopada 1964 r. w Katowicach były piłkarz i wieloletni trener, od 1989 r. posiada greckie obywatelstwo i wraz z rodziną mieszka w Atenach. Swą karierę na boisku rozpoczął w Ruchu Chorzów. W 1989 r. wraz z nim zdobył mistrzostwo Polski i uzyskał tytuł Króla Strzelców. Później został zakupiony przez Panathinaikos Ateny, gdzie grał do 2004 r. Wraz z tym klubem pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Grecji, czterokrotnie puchar Grecji, a trzykrotnie tytuł Króla Strzelców greckiej ligi (w 1994, 1995 i 1998). Po zakończeniu czynnej kariery piłkarskiej w 2004 r. (miał wtedy 39 lat) rozpoczął pracę jako trener. Latem 2007 r. został dyrektorem technicznym Arsenal Soccer School w Grecji, a w 2008 został jednym z łowców młodych talentów dla Panathinaikosu. Jednocześnie w 2009 założył szkółkę piłkarską firmowaną swoim nazwiskiem (Akademia Piłki Nożnej Wazecha). Od grudnia 2009 r. przez rok był asystentem ówczesnego trenera Nikosa Nioplia w swojej starej drużynie.Od marca do czerwca 2012 obejmuje kierownictwo techniczne drużyny Aigaleo Ateny jako główny trener. Kolejne szkolone przez Warzychę drużyny to Fokikos Amfissa i GS Kallithea. Od lipca 2014 przeniósł się na boisko Spirosa Gialampidisa, gdzie aktualnie trenuje drużynę Fostiras Tavrou.

Obecnie nasz krajan zdecydował się kandydować do Greckiego Parlamentu z ramienia partii ANEL.

AnexELL_logo_white
Źródło: anexartitoiellines.gr

Niezależni Grecy to partia prawicowa, założona 24 lutego 2012 r. Poprzez wydzielenie się z Nowej Demokracji frakcji skupionej wokół Panosa Kammenosa. Kammenos nieco został wykluczony z ND z powodu głosowania przeciwko koalicyjnemu technokratycznemu rządowi Lukasa Papadimosa, który przeprowadzał reformy Troiki. Wkrótce do Kammenosa dołączyło się kolejnych 10 posłów, którzy porzucili konserwatywną ND, uważając jej politykę za zbyt miękką. Hasło przewodnie ANEL to: „Jest nas wielu? Jesteśmy niezależni? Jesteśmy Grekami!. Niezależni Grecy krytykują działalność Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, domagając się renegocjacji programu oszczędnościowego oraz deportowania cudzoziemców przebywających w kraju nielegalnie. (Ocenia się, że obecnie na terenie kraju może przebywać nawet 2 miliony nielegalnych imigrantów, przy 10 mln. ludności). W polskiej prasie błędnie podaje się również, że partia ta żąda od Niemców reparacji wojennych. ANEL (i nie jest w tym osamotniona) żąda zwrotu pożyczki wojennej wymuszonej na państwie greckim greckiego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej w złocie i papierach wartościowych. Jej obecna wartość wraz z odsetkami powinna wynosić ok 82 mld euro, choć mało prawdopodobne jest by została ona uznana, gdyż stanowiłoby to dla Niemiec niebezpieczny precedens.

W wyborach z maja 2012 ANEL była 4 partią w Parlamencie przy 10,6% poparcia (33 mandaty). W czerwcowych wyborach (2012) otrzymała mniej głosów: 7,5 % (20 mandatów), a w wyborach do Parlamentu Europejskiego dostała jedynie 3,5% (1 mandat).

Sondaż firmy Rass z 13.01.2015 (protothema) obrazuje obecny rozkład sił politycznych w Grecji. Na pierwszym miejscu w tym sondażu jest SYRIZA (Radykalna Lewica) z 30,2%, druga ND (Nowa Demokracja) z 27,2%, trzecia POTAMI (Rzeka, partia, którą założył w zeszłym roku dziennikarz Stavros Thodorakis) z 5,8%, czwarty jest Złoty Świt z 4,8%, piąta KKE (Komunistyczna Partia Grecji) z 4,4%, kolejny jest PASOK (Panhelleński Ruch Sosjalistyczny) z 3,6%. ANEL znajduje się na siódmym miejscu z 2,7%. Za nim plasuje się Ruch Socjalistycznych Demokratów (nowopowstała partia Jorgosa Papandreu, byłego premiera). Na „inną” partię niż wyżej wymienione głosować będzie 3,8% badanych, a niezdecydowani stanowią stosunkowo dużą grupę, bo aż 13,2%.

Warzecha na Samos Fot: M. Baczyńska
Warzecha na Samos Fot: M. Baczyńska

Krzysztof Warzycha jest szeroko znany w Grecji i doceniany za wkład w sukcesy greckiej piłki nożnej. Można powiedzieć, że zrobił tu i rozwinął swoją karierę piłkarską i trenerską. Ma liczne grono wiernych fanów. Jego nazwisko jest wszędzie rozpoznawane. Synonim Polski wśród Hellenów to „Walesa, Gmoch, Wazecha”. Na Samos jeden z jego wielbicieli nazwał nawet swój statek jego imieniem.

Pozostaje jedynie pytanie, czy ta popularność wystarczy naszemu Rodakowi do uzyskania mandatu poselskiego. W niedzielę 25 stycznia 2015 r. wszystko się rozstrzygnie.

Oczywście życzymy Rodakowi osiągnięcia kolejnego sukcesu, tym razem w polityce.

Tekst: Małgorzata Baczyńska

Źródła: tanea.gr, imerisia.gr, newsbomb.gr, anexartitoiellines.gr, protothema.gr, time.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE