Home / Bałkany / Grecja / Grecja: mleko dla uczniów wszystkich szkół

Grecja: mleko dla uczniów wszystkich szkół

 

 

 

 

 

Od nowego roku Ministerstwo Rozwoju Obszarów Wiejskich i Żywności w Grecji będzie przydzielać wszystkim uczniom mleko. Wiceminister, Asterios Rondulis, wysłał do Parlamentu dokument, mówiący, unijny program wspierający spożywanie mleka przez dzieci i młodzież szkolną (w Polsce znany jako akcja: „Szklanka mleka” – przyp. red.) nie został w Grecji wprowadzony ze względy na wysokie koszty administracyjne przedsięwzięcia i niską kwotę pomocy unijnej.

Rondulis poinformował, że program zwiększenia spożycia mleka w szkołach różni się w rozwiązaniach od programu bezpłatnej dystrybucji owoców i warzyw (jest to kolejny program unijny powiązany ze Wspólną Polityką Rolną, mający na celu zmianę nawyków żywieniowych dzieci, w Polsce znany jako „Owoce w szkole” – przyp.red.), ale zgodnie z rozporządzeniem Komisji przewidywana jest możliwość przyznawania pomocy w celu dostarczania mleka uczniom, którego wartość orientacyjna to ok. 0,18 euro na litr mleka, przy czym na jednego ucznia przypada 0,25 litra dziennie (ca. 0,04 euro na ucznia na dzień).

Poseł Jorgos Kondojannis zauważył, że w Grecji jest sporo uczniów, którzy przychodzą do szkół głodni, a w najbliższych miesiącach sytuacja może ulec pogorszeniu. Z tego powodu poprosił właściwe ministerstwa o współpracę i zwrócił się do rządu o przedłożenie Unii Europejskiej propozycji programu bezpłatnej dystrybucji podstawowych produktów żywnościowych do szkół, (takich jak mleko), biorąc za wzór bezpłatną dystrybucją owoców ministerstwa Rozwoju Obszarów Wiejskich i Żywności.

Tekst: madata.gr, tłum i red. JustynaTyrpa

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE