Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Niemal 169% różnicy między cenami produktów rolnych u producenta i konsumenta

Grecja: Niemal 169% różnicy między cenami produktów rolnych u producenta i konsumenta

Podczas gdy płace i emerytury znacznie się zmniejszają, podstawowe warzywa i owoce docierają do konsumenta w podwójnej cenie. W wyniku czego ogromne zyski czerpią pośrednicy, a konsumenci płacą dwa razy więcej za produkty rolne.

Pomimo wysokich zysków, producenci, jak podaje dziennik Ethnos, wymuszają od hurtowników by sprzedawali swoje produkty po coraz niższych cenach.

Orientacyjnie na przykładzie ziemniaka wygląda to tak: hurtownicy naciskają na niższe ceny od producentów, w wyniku czego zostaje niewykorzystane 50.000 ton ziemniaków. Tak rozpoczął się „Ruch Ziemniaka”, z rolnikami podejmującymi samodzielne działania bezpośredniej sprzedaży obywatelom. Odnieśli oni sukces, który zaniepokoił pośredników.

Cena marchwi jest pierwsza w wyścigu spekulacji, gdyż wynosi 0,36 euro za kilo, a sprzedawana jest za ok. 1 euro na rynkach ulicznych i na półkach warzywniaka. Pomidory natomiast wyjeżdżają od producenta w cenie 0,44 euro za kilo, a sprzedawane są za 1,16 euro.

Różnica pomiędzy cenami producenta i konsumenta, zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju, Konkurencyjności i Żeglugi, dochodzi nawet do 169%.

Należy zauważyć, że różnice cen, zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju, są stosunkowo bliskie przeszłości.

 

Tekst : news247.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE