Home / Gospodarka / Energetyka / Grecja: Nowe inwestycje w energetykę

Grecja: Nowe inwestycje w energetykę

Sześć projektów inwestycji zostało umieszczonych w planie realizacji „Fast Track”, tzw. szybkiej ścieżki uruchamianej dla strategicznych inwestycji w ramach projektu przyspieszenia i przejrzystości wdrażania strategicznych inwestycji. Decyzja została zatwierdzona w trakcie wtorkowego spotkania komitet międzyresortowego, na którym obecny był Minister Finansów Ewangelos Wenizelos , Minister Rozwoju, Konkurencyjności i Gospodarki Morskiej, M. Chrysochoidis, Minister Środowiska i Energii, G. Papakonstantinu, Minister Transportu, M. Woridis oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych, D. Dollis. [Decyzja do wglądu http://www.investingreece.gov.gr/files/pr_ypaan/12_03_06_dt_fasttrack_6_projects.pdf] Zatwierdzone przez nich projekty mają zapewnić 2900MW energii ze źródeł odnawialnych do krajowej produkcji, a na ich wykonanie przeznaczono 5,6 mld euro.

Zaakceptowane projekty to:

1) Budowa elektrowni wiatrowej Array o mocy 1005 MW na Krecie i interfejus z systemem kontynentalnym. Inwestor: Elica Grupa, Budżet: 1,99 miliarda euro.

2 ) Eksploatacja złota z rezerw górniczych w prefekturze Ewros (gmina Aleksandrupolis) w Tracji. Inwestycja otzrymała już zezwolenie Ministerstwa Środowiska i Energii, i pozytywną opinię Ministerstwa Kultury i Turystyki. Inwestor: kopalnie złota w Tracji A.V.ME, Budżet: 128 960 000 euro.

3) Budowa elektrowni słonecznej o mocy 70 MW w miejscowości Furnia na Krecie. Inwestor: Elektrownia słoneczna Lassithi EPE, Budżet: 268 milionów euro.

4) Budowa 12 parków fotowoltaicznych w środkowej Grecji, Tesalii i Grecji Zachodniej o łącznej mocy 166.142 MW. Inwesor: Spes Solaris – Solar Concept AE, Budżet: 332 284 000 euro.

5) Budowa elektrowni wodnej wytwarzającej 587 MW mocy na sztucznym jeziorze Kastriaku, w okolicach Amfilochii, prefektura Etoloakarnani, na dwóch górnych zbiornikach „Święty Jerzy” oraz „Wieża”. Inwestor: TERNA ENERGY A.V.E.T.E ., Budżet: 501 830 000 euro.

6) Budowa stacji energetyki wiatrowej na Krecie (A.S.P.I.E.) , z systemem 33 tablic wytwarzających moc 1,077 MW i podłączenia jej podmorskim kablem do Krajowego Systemu Energii. Inwestor: TERNA EnergyiaS.A., Budżet: 2,46 miliardów.

Wymienione inwestycje są wynikiem współpracy firm krajowych z zagranicznymi, a ich wykonawcy złożyły wnioski o dopuszczenie do realizacji z ustawy o inwestycjach strategicznych (ust. 3894/10), zgodnie z wymogami programu „Zainwestuj w Grecji”.

Ministrowie w trakcie wtorkowego spotkania zwrócili uwagę na potrzebę dalszego stymulowania zainteresowania inwestorów zagranicznych rynkiem greckim. Planuje się także dalsze ulepszenia w prawie „Fast Track” i opracowanie konkretnego programu rozwoju, który będzie polegał na zmniejszeniu biurokracji, rozwiązaniu problemu płynności finansowej i bezpośredniej integracja przedsiębiorstw. Omawiana była także kwestia dalszego wdrażania NSRO oraz integracja programów i projektów finansowanych z funduszy UE

Tekst: protothema.gr, news247.gr, investingreece.gov.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE