Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Październikowy wzrost produkcji przemysłowej

Grecja: Październikowy wzrost produkcji przemysłowej

W październiku br. ogólny wskaźnik produkcji przemysłowej okazał dwuprocentowy wzrost w skali roku. W analogicznym porównaniu lat 2011 i 2010, spadł o 13%.

Zgodnie z Greckim Urzędem Statystycznym  (ELSTAT), stan ten spowodowały następujące zmiany wskaźników w poszczególnych sektorach przemysłu:

– wzrost wskaźnika produkcji w kamieniołomach i kopalniach o 15,8%,

– wzrost wskaźnika produkcji w zakładach przemysłu przetwórczego o 1,1%, a w szczególności: w produkcji ropy i węgla (48,6%) oraz podstawowych produktów farmaceutycznych i preparatów (6,4%). Niemniej jednak, w dalszym ciągu odnotowuje się spadki produkcji: żywności (3%), napojów (9,5%), tytoniu (0,3%), wyrobów włókienniczych (13,2%), skór i obuwia (28,7%), odzieży (8,4%), surowców niemetalicznych (18,8%) oraz pojazdów mechanicznych (35,2%),

– wzrost wskaźnika produkcji elektryczności o 0,8%,

– wzrost wskaźnika zaopatrzenia w wodę o 2%.

Poza tym, średni wskaźnik za okres od stycznia do października 2012 r. okazał spadek o 3,8% w skali roku, i wobec spadku o 7,5% w porównaniu lat 2011 i 2010.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE