Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Plan budżetowy na 2013 przewiduje szósty rok recesji

Grecja: Plan budżetowy na 2013 przewiduje szósty rok recesji

Zgodnie z wstępnym planem budżetowym przedstawionym przez rząd w poniedziałek, gospodarkę kraju przez szósty rok z rzędu dotknie recesja. Zgodnie z planym skurczy się ona o 3,8%, a bezrobocie wzrośnie do poziomu 24,7%. Draft przewiduje również, że do końca 2012 PKB spadnie o 6,5%.

Włączając w rozliczenia koszty obsługi długu, deficyt budżetowy wyniesie 4,2% PKB, a dług publiczny wzrośnie do 179% PKB.

Jednocześnie rząd przewiduje nadwyżkę pod koniec roku, po raz pierwszy od 2002 roku i ma ona wynieść 1,1% i wspomóc płynność finansową oraz drobny biznes. Będzie ona wynikiem cięć kosztów opiewających na 7,3 mld euro oraz zwiększonym wpływom do budżetu.

Około połowa oszczędności (3,8 mld euro) będzie wynikiem obniżenia świadczeń rentowo-emerytalnych, zaś reszta – cięć płac, cięć sektorowych, przywilejów socjalnych oraz obniżenia wydatków na system publicznej opieki zdrowotrnej, edukację, a także restrukturyzacji przedsięwzięć sektora publicznego i systemu władz terytorialnych.

Wpływy do budżetu mają wzrosnąć o 492 mln euro w wyniku racjonalizacji dodatków rodzinnych, podwyższenia wieku emerytalnego o 2 lata oraz obniżenie wysokości zwrotów podatkowych.

Plan budżetu będzie podlegał negocjacjom podczas rozmów Troiki z rządem (wczorajsze, 35-minutowe rozmowy z przedstawicielami Troiki nie doprowadziły do żadnej konkluzji). Zostanie również oprotestowany przez związki zawodowe takie jak GSEE, które już w ubiegłym tygodniu organizowały wielotysięczne demonstracje w Atenach

Źródło: athensnews.gr

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE