Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Po Atenach na dwóch kółkach
rower

Grecja: Po Atenach na dwóch kółkach

Niebawem w greckiej stolicy zostanie wprowadzony system roweru publicznego. Do tej pory bezobsługowe wypożyczalnie jednośladów działają z powodzeniem w wielu europejskich miastach – m. in. Paryżu, Londynie, Berlinie czy Warszawie. Jak ogłosił ratusz, 4 grudnia zostaną ogłoszone wyniki przetargu, w którym zostanie wybrana firma odpowiedzialna za instalację, obsługę oraz utrzymanie systemu.

Zgodnie z planem władz miasta, początkowo będzie można korzystać z tysiąca rowerów, dostępnych w siedemdziesięciu punktach. Wypożyczalnie mają się znaleźć w miejscach najbardziej dogodnych dla mieszkańców Aten i turystów, czyli na głównych placach, przy stacjach metra oraz niedaleko stanowisk archeologicznych, muzeów czy urzędów.

Oczywiście, pojawiają się poważne wątpliwości, czy system będzie działał prawidłowo. Przeciwnicy jego wprowadzenia podkreślają brak infrastruktury rowerowej w Atenach oraz problemy z zabezpieczeniem rowerów przed kradzieżą, szczególnie w nocy. Zwracają także uwagę na niską kulturę jazdy na greckich drogach, co dotyczy zarówno kierowców samochodów, jak i samych rowerzystów. Wkrótce rzeczywistość pokaże, czy obawy te były uzasadnione.

 

Źródło: protothema.gr

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE