Home / Bałkany / Grecja / Grecja po wyborach: projekty reform i podwyżki podatków
tovima.gr
tovima.gr

Grecja po wyborach: projekty reform i podwyżki podatków

Tydzień temu w wyborach, które miały wyjątkowo niską frekwencję, SYRIZA została ponownie wybrana i zdobyła 145/300 miejsc w parlamencie. Wydaje się, że nie wprowadziła żadnych drastycznych zmian wobec dotychczasowego kursu, choć po sierpniowej umowie, straciła zdecydowanie na animuszu. Krytycy nowo powołanego rządu żałują, że Tsipras nie wyciągnął wniosków z poprzedniej kadencji i nie powołał technokratycznego rządu. Mówi się o cudzie, który mógł się wydarzyć, ale nie miał miejsca. Nie oznacza to jednak, że Grecja nie będzie wprowadzała reform. Nowy minister finansów, Euklides Tsakalotos udzielił wywiadu Financial Times, w którym oznajmił, że nie widzi powodu, dlaczego wzrost gospodarczy nie miałby powrócić do kraju, ponieważ zmiany są wdrażane.

Reformy powinny zacząć być wprowadzane w październiku aby odblokować transzę funduszy bailoutowych w wysokości 3 miliardów euro. Takie były ustalenia z 11 sierpnia, kiedy to określono zasady bailoutu w wysokości 85 miliardów euro i tym samym zakończono nerwowy okres negocjacji, kontroli kapitału, zamknięcia giełdy ateńskiej i limitów wypłat.

Pod koniec listopada kredytorzy Grecji mają dokonać rewizji planowanych reform, i o ile zostaną one przyjęte, kraj będzie mógł rozpocząć negocjacje dotyczące ulg w celu rekapitalizacji banków jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Sektor bankowy będzie potrzebował 10 do 25 miliardów euro, ale konkretne liczby będą zależeć od stress-testów i rewizji jakości portfeli bankowych. Negocjatorzy chcą dokonać tego do końca roku, ponieważ od 2016 wprowadzony zostanie tzw. bail-in, w wyniku duzi depozytariusze, np. firmy będą tracić na programie rekapitalizacji banków.

Zgodnie z zapowiedzią ministra nowy rząd skupi się na ściąganiu podatków od bogatych Greków, którzy unikają obowiązku fiskalnego:

- Będzie to centralny aspekt naszej polityki, od którego będzie zależał ogólny sukces rządu. Jest to jedyny sposób by Grecy zaakceptowali trudne warunki porozumienia: musimy pokazać, że wszyscy płyniemy na tej samej łodzi – powiedział Minister w wywiadzie udzielonym FT.

Ministerstwo zapewniło, że na razie nie wprowadzi opodatkowania dla dochodów do 12 tysięcy euro rocznie i zapowiedziało, że nie ma planów poważnego obciążenia dochodów do 30 tysięcy euro rocznie. Za rok taki podatek ma jednak zostać wprowadzony i zwolnienie do kwoty 12 tysięcy rocznie ma dotyczyć tylko emerytów i rencistów. Zwolnienie i ulgi podatkowe będą opierały się wyłącznie o przychody i rozchody dokonane elektronicznie, co ma uszczelnić kontrolę nad podatnikami. Jest to szczególnie kontrowersyjny zapis, ponieważ Grecy nie wyobrażają sobie płacenia kartą za czynsz, u lekarza, itp. Lekarze będą jednak mieli obowiązek posiadać terminale kart płatniczych i kredytowych i będzie to jedyna forma płatności. Podobnie – transakcje wynoszące powyżej 100 euro mają być obligatoryjnie dokonywane kartą. Od przyszłego roku ma również wzrosnąć opodatkowanie rolników i wyspiarzy. O połowę wzrośnie opodatkowanie hoteli, blisko o połowę – podatek od czynszu. Pod znakiem zapytania stoi wprowadzenie stawki 23% VAT na prywatne usługi edukacyjne. 

Tymczasem Ministerstwo Edukacji zapowiedziało własne zmiany: lekcje religii mają stać się opcjonalne, a nie – jak dotychczas – obowiązkowe. Nowy minister edukacji, Nikos Filis ma spotkać się we wtorek z głową Greckiej Cerkwi, Arcybiskupem Jeronimosem aby załagodzić spór, który narodził się pomiędzy hierarchą a ministerstwem. Arcybiskup jest niezadowolony z propozycji uproszczenia procedur ułatwiających uczniom wypisanie się z religii. Jeronimos był szczególnie zaniepokojony komentarzami Sii Anagnostopulu, repezentującej Ministra Edukacji. Anagnostopoulou zapowiedziała wprowadzenie możliwości wyboru przez rodziców, czy ich pociecha ma uczęszczać na religię.

- Nie może być tak, że jakaś pani, która ma różne dziwne pomysły przychodzi i gada, co jej przyszło do głowy. O tym decyduje Konstytucja. Grecy muszą przestać słuchać tych nonsensów – grzmiał w niedzielę Arcybiskup sugerując, że aby wprowadzić dobrowolność uczęszczania na religię należałoby zmienić konstytucję. Choć konstytucja grecka faktycznie, oddaje religii szczególne i rzadko spotykane w europejskich ustawach zasadniczych miejsce, wydaje się, że głos Arcybiskupa Jeronimosa jest pewną nadinterpretacją przepisów.

Aktywnie działa również minister Spraw Zagranicznych, Nikos Kotzias, który ma spotkać się w Nowym Jorku z Espenem Barth Eide, mediatorem ONZ ds. Cypru w sprawie nasilenia procesu rozmów reunifikacyjnych Cypru. Spotkanie zaplanowano przy okazji 70. obrad ONZ. Kotzias towarzyszy Premierowi Aleksisowi Tsiprasowi i ma rozmawiać również z premierem i MSZ Kosowa: Isą Mustafą oraz Hashimem Thacim, irackim MSZ Ibrahimem Al-Dżafarim oraz MSZ Gruzji, Giorgim Kwirikaszwilim.

Przy okazji obraz ONZ Aleksis Tsipras spotkał się w Nowym Jorku z Billem Clintonem w ramach Clinton Global Initiative, która zrzesza m.in. byłego premiera Grecji, Jorgosa Papandreu. Obaj panowie spotkali się przy okazji rozmowy, którą Clinton przeprowadził z Tsiprasem, a którą można obejrzeć pod poniższym linkiem:

Na podstawie: ekathimerini.comtovima.grekathimerini.comekathimerini.comtovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE