Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Grecja: Podczas debaty telewizyjnej przedstawiciel Złotego Świtu napadł fizycznie na posłanki lewicy

Grecja: Podczas debaty telewizyjnej przedstawiciel Złotego Świtu napadł fizycznie na posłanki lewicy

Podczas porannej debaty politycznej w telewizji ANT1, dzisiaj rano, rzecznik Złotego Świtu, Ilias Kasidiaris, zaatakował i trzykrotnie uderzył w twarz posłankę  Komunistycznej Partii Grecji, Lianę Kanelli. Zrobił to na chwilę po chluśnięciu szklanką wody w posłankę SYRIZy, Renę Duru, w której obronie stanęła posłanka KKE. Jedynie ona zareagowała na fizyczny atak Kasidiarisa, pomimo, że w studiu znajdowali się również mężczyźni, m.in. minister spraw wewnętrzych z ramienia Nowej Demokracji, Prokopis Pawlopulos.

Do incydentu doszło po krewkiej awanturze i wymianie inwektyw („komuch” – „faszysta”) w kontekście wspominania greckiej wojny domowej z lat 1946-49.

Kasidiaris zwyzywał Kanelli od „starych komuchów”, ona zaś nazwała go „faszystą”. Rena Duru z kolei przypomniała o fakcie, że Kasidiaris ma założoną sprawę w sądzie, a proces jest w toku. Kiedy posłanka SYRIZy powiedziała, że „mamy do czynienia z kryzysem demokracji w sytuacji, w której do parlamentu wchodzą ludzie, ktorzy cofną rozwój kraju o 500 lat”, Kasidiaris chlusnął w jej stronę szklanką wody.

– „Żartujesz!” – krzyknął do Duru, a następnie zwrócił się ku Kanelli, która wstała z krzesła i zaczęła okładać go gazetą. Wtedy Kasidiaris trzykrotnie spoliczkował kobietę [całe zajście zostało nagrane „na żywo” i jest dostępne w serwisie youtube  – przyp.red.] Kasidiaris  (który onegdaj służył w służbach specjalnych) obraził również wiele osób znajdujących się w studio stacji Antenna (Ant1).

Eleni Raiku, prokurator generalna Grecji wniosła o natychmiastowe aresztowanie przedstawiciela Złotego Świtu, który nie posiada immunitetu parlamentarnego. Jego postępowanie potępił również rzecznik rządu tymczasowego, Dimitris Tsiodras:

– Jest to atak na każdego obywatela demokratycznego państwa, zaś tradycja naszej kultury polityczne w czasie wyborów jest atmosfera dialogu politycznego – powiedział Tsiodas dodając, że Kasidiaris został już przekazany wymiarowi sprawiedliwości.

W specjalnym oświadczeniu partia SYRIZA oznajmiła, że atak ten zdemaskował prawdziwą twarz Złotego Świtu, “twarz organizacji przestępczej” i podkreśliła, że stałe zawieszanie i odwlekanie w czasie procesów przeciwko członkom Złotego Świtu zezwoliło im na „kontytuowanie działalności przestępczej”.

Rzeczniczka PASOKu, Fofi Jennimata ostrzegła, że „kto hoduje żmiję na własnej piersi, igra z demokracją” i dodała:

– ten młody „dżentelmen”, rzecznik Złotego Świtu, udowodnił, że reprezentuje grupę neonazistowską , która zrzesza nie tylko ultrasów, którzy są w dodatku opryszkami i tchórzami. Wzywamy cały świat polityki, kultury i dziennikarstwa do potępienia tego incydentu i wyrażamy solidarność z paniami Kanelli i Duru. Wzywamy ludzi, którzy głosowali na Złoty Świt by przemyśleli poważnie swoją decyzję.

SYRIZA i PASOK oświadczyły, że nie będą już uczestniczyć w dyskusjach, w których udział wezmą przedstawiciele Złotego Świtu. Sekretarz Generalna KKE, Aleka Papariga, stwierdziła, że incydent powinien doprowadzić do usunięcia Chrysi Awgi z parlamentu,a lud grecki ma broń, którego musi przeciwko tejże partii użyć, to jest powrótne wybory.

Incydent potępili przedstawiciele rządu tymczasowego, Nowej Demokracji i PASOKu, kontaktując się również z poszkodowanymi posłankami oraz z przywódcami partii, z których pochodzą zaatakowane panie.

W środę Kasidiaris stawi się na rozprawie sądowej. Zostaną mu postawione zarzuty uczestnictwa w ataku i kradzieży dokonanych w 2007 roku na studencie. Świadkowie zeznawali, że Kasidiaris wraz z pięcioma niezidentyfikowanymi napastnikami zaatakował, pobił i ugodził nożem studenta zmuszając go do oddania dokumentów. Na Kasidiarisie ciążą ponadto zarzuty nielegalnego posiadania broni

 

Tekst: kathimerini.gr, athensnews.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE