Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Pogorszenie wyników wskaźnika PMI w przemyśle
przemysł-kathimerini.gr (2)

Grecja: Pogorszenie wyników wskaźnika PMI w przemyśle

W październiku br. – już drugi miesiąc z rzędu- grecki przemysł przetwórczy znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, co budzi poważne wątpliwości co do rozwoju tego sektora w 2013 r.

Zgodnie z comiesięcznym badaniem przeprowadzanym przez grupę Markit, wskaźnik PMI (Purchasing Managers’ Index- przyp. red.) w październiku spadł do 47,3 pkt, z 47,5 pkt. we wrześniu. W sierpniu jego wartość wynosiła 48,7 pkt.- to najlepszy wynik z minionych 44 miesięcy.

Przemysł przetwórczy, który odpowiada ok. 1/10 greckiej ekonomii, nie przestaje się kurczyć od ostatnich czterech lat. To skutek trwającego już od sześciu lat kryzysu gospodarczego. Poza wynikiem sierpniowym, wskaźnik PMI odnotowuje sukcesywne comiesięczne spadki od początków roku 2012.

Październikowy wynik wskaźnika „pokazuje, że powrót sektora przetwórczego na drogę rozwoju jest niemożliwy w bieżącym roku”, podaje Markit.

Zgodnie z agencją, szybszy spadek liczby nowych zamówień, po części spowodowany ostrym spadkiem eksportu, sprowadził wskaźnik do bardzo niskiego poziomu na początku czwartego kwartału. Badanie wykazało również, że produkcja w fabrykach kurczy się już czterdziesty dziewiąty miesiąc z kolei.

W międzyczasie, tempo zmniejszania się liczby miejsc pracy przyspieszyło po raz pierwszy w okresie siedmiu miesięcy; wrześniowy spadek był najniższy od 44 miesięcy. Około 18% przedsiębiorstw zwolniło pracowników w październiku.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE