Home / Kultura / Festiwale / Grecja: Polski akcent podczas 54 Festiwalu Filmowego w Salonikach
pttl.gr

Grecja: Polski akcent podczas 54 Festiwalu Filmowego w Salonikach

W piątek 1 listopada 2013 rozpoczął się 54 Festiwal Filmowy w Salonikach. Jako że jesień już tradycyjnie jest tutaj czasem X muzy, od 1 do 10 listopada 2013 miłośnicy kina będą mogli podziwiać arcydzieła współczesnej światowej sztuki filmowej.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Jim Jarmush przedstawiając swój najnowszy film „Only Lovers Left Alive”. Światowej sławy mistrz kina niezależnego przyjechał po raz pierwszy do Grecji. Projekcja odbyła się w tradycyjnej siedzibie tego wydarzenia – kinie Olympion przy Placu Arystotelesa.
Inne miejsca projekcji to Pawlos Zannas na placu Arystotelesa i sale im. Johna Kassavetisa, Stavrosa Tornesa, Toni Merketaki i Fridy Lappa w okolicach portu.

W międzynarodowym konkursie uczestniczą twórcy z wielu krajów m.in. z Francji, Szwecji, Chile, Wenezueli, Meksyku, Hiszpanii, Słowacji, Egiptu i Korei Północnej.

Obecny będzie również polski akcent – w „Otwartych Horyzontach” przedstawiony zostanie nowy film Romana Polańskiego.

W części „Spojrzenie na Bałkany” będzie można obejrzeć najważniejsze filmy z regionu. Nie zabraknie również greckich produkcji z 2013 r., filmów dla dzieci i młodych widzów (pośród nich obraz Duńczyka Johana Oettingera: „Siedem minut w getcie warszawskim”) oraz projektów, projekcji i instalacji artystycznych, stworzonych we współpracy z IV Biennale Sztuki Współczesnej w Salonikach.

Filmy z całego świata, kinowe niespodzianki, znani goście, otwarte dyskusje oraz tematyczne wystawy zmienią na 10 dni całe miasto w tętniący życiem ośrodek kulturalny. Oficjalna strona festiwalu to tiff.filmfestival.gr

Źródła: saloniki.tv, elculture.gr

About Małgorzata Baczyńska

KOMENTARZE