Home / Bałkany / Grecja / Grecja: ponad 10 wysp można kupić – private island online

Grecja: ponad 10 wysp można kupić – private island online

Na stronie internetowej „private island online” znajdują się ogłoszenia sprzedaży dla ponad dziesięciu greckich wysp, wśród których znajdują się: Kardiotissa (w pobliżu Sikino i Folegandro) w cenie bliskiej 6,5 miliona euro, Nausika (jedna z wysp Jońskich) w cenie 6,9 miliona euro, Agios Tomas (wśród Wysp Sarońskich) w cenie 12 milionów euro, Agios Atanasios (w Zatoce Korynckiej, w pobliżu Itea) za ok 1,5 miliona euro, Półwysep Lichnari (10 minut na zachód od Koryntu) w cenie 3 milionów euro, Mały Amorgos w cenie ok. 6,1 miliona euro, Monti (w pobliżu Kefalonia) za ok. 1,5 miliona dolarów, a także Buvalos, Tragonisi (w Zatoce Sarońskiej), Agios Joannis (w Zatoce Sarońskiej, 2 godziny od Aten), Patroklos (blisko Aten) za 150 milionów euro, a także trzy inne, „anonimowe” wyspy, których ceny sprzedaży nie są znane.

Szczególnie rozchwytywana jest wyspa Patroklos. Wśród zainteresowanych są: izraelska firma, z którą powiązane było nazwisko byłego prezydenta kraju, Ariela Szarona, Donatella Versace oraz fundusz inwestycyjny z Dubaju.

– Wyspa jest płaska, łatwo dostępna, z glebą nadającą się pod uprawy. Ma 5.050 drzew oliwnych, sosen i wiele obszaru buszu… Klimat jest łagodny i przyjemny przez cały rok- treść ogłoszenia sprzedaży zamieszczona na stronie internetowej. Szczególnie korzystne położenie wyspy spowodowane jest także bardzo małą odległością z lotniska Elefterios Wenizelos (25 km) i z portu Lawrion, oraz faktem, że wyspę łatwo można połączyć z sieciami wodociągów, kanalizacji oraz telekomunikacji.

Jak podają publikacje Businessweek i The Economic Times, przed Wielkanocą 2008 roku, Antoine Maalouf, przybył do Grecji z niezwykłą propozycją. Chciał kupić grecką wyspę. 63-letni dyrektor generalny MMC Group zaoferował 15 miliardów euro za poręczeniem z Banków Ameryki i Europy, jak również podpis Donatelli Versace.

Pomysł Maaloufa wyglądał tak: on i jego firma są gotowi zapłacić 120 milionów euro aby kupić wyspę Patroklos, inaczej nazywaną Donkey Island. Chcieli tam zbudować park rozrywki wzorowany na standardach Las Vegas, który miał posiadać kasyno, pola golfowe i inne obiekty luksusowe, zdolne pomieścić do 50.000 odwiedzających, a zatrudniałby 8000 osób. W chwili, gdy libański biznesmen poprosił o pisemną obietnicę greckiego rządu, który miałby  pomóc w projekcie, otrzymał odpowiedź od ówczesnego Ministra Kultury, Fanisa Petraliasa, by nie ufać rządowi Grecji. Maalouf, jak podaje publikacja, nigdy nie otrzymał pisemnej obietnicy greckiego rządu i jego projekt „umarł”, gdyż po walce z biurokracją, Maalouf zdecydował się zrezygnować ze starań

Tekst: madata.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE