Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Pozwolenie na budowę wydawane będzie w ciągu 5 dni

Grecja: Pozwolenie na budowę wydawane będzie w ciągu 5 dni

Od 1 marca wchodzi w życie nowe prawo dotyczące wydawania zezwoleń na budowę i  kontroli budowli. Dzięki niemu procedury biurokratyczne będą prostsze i  będzie ich mniej.
Wydział Budowlany danego miasta będzie mógł w ciągu pięciu dni wydać zezwolenie na budowę, gdy wcześniej sprawdzi wniosek, dekret topograficzny i dekret budowlany, jak i oświadczenie o płaceniu składek, które złoży osoba zainteresowana.
Następnie, przedłożone dokumenty o badaniach (architektonicznych, statycznych, elektromechanicznych itd.) sprawdzane są przez Wydział Budowlany tylko wówczas, gdy są one kompletne, i w ciągu dwóch dni wydane zostaje zezwolenie na budowę (Dz. Ustaw B 251). Wszystkie badania przedstawiane są z wyłączną odpowiedzialnością prowadzącej je osoby. Następnie, dziesiątki dokumentów potwierdzających i badań nie są sprawdzane przez Wydziały Budowlane, jak to czyniono dotychczas; przeciwnie, procedura wydania zezwolenia zostaje uproszczona. Co więcej, Wydziały Budowlane poszczególnych miast nie będą już odpowiedzialne za prowadzenie kontroli budowy, co przydzielone zostaje Inspektorom Budowlanym, którzy tworzą niezależny organ. W tym celu Ministerstwo Środowiska, Energii i Zmian Klimatycznych wydało wspólną ustawę o określeniu kategorii Inspektorów Budowlanych, kontrolowanego materiału i przeprowadzania procedury badań dla uzyskania pozwolenia od Inspektora Budowlanego (Dz. Ustaw II 252). W ustawie tej określona jest procedura zdobycia pozwolenia od Inspektora Budowlanego. Również, od pierwszego marca składane będą wnioski dla tych, którzy chcą uzyskać pozwolenie od Inspektora Budowlanego i wpisać się do księgi wieczystej. Odpowiednie zaproszenie pojawiło się na stronie Ministerstwa.
Procedura uzyskania zezwolenia od Inspektora Budowlanego rozpocznie się 12 marca 2012. Równocześnie, na głównej stronie Ministerstwa Środowiska i w polu „Informacja Wydziałów Budowlanych”, będą zamieszczane, między innymi, wszystkie fakty związane z wprowadzeniem prawa 4030/2011, w celu natychmiastowego informowania zarówno Wydziałów Budowlanych, jak i zainteresowanych obywateli i inżynierów

Tekst: axortagos.gr 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE