Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Pozytywne wyniki stress-testu sektora bankowego
alpha_bank_390_3010

Grecja: Pozytywne wyniki stress-testu sektora bankowego

W niedzielę 26 października Europejski Komitet Nadzoru Finansowego (EBA) podał wyniki badania 130 największych banków Europy.

W badaniu wzięły udział 4 banki greckie. Mimo wcześniejszych obaw i stwierdzenia pewnych problemów, wszystkie zaliczyły testy. Dobrze poradził sobie Alpha Bank. Natomiast Pireus Bank, Bank Narodowy i Eurobank przeszły tymczasowo. Zarówno Minister finansów Gikas Harduwelis jak i premier Antonis Samaras wyrazili zadowolenie z wyników testów.

 Badanie banków prowadzone od kwietnia ma na celu ustalenie w jakim stopni banki poradziłyby sobie, gdyby kryzys się powtórzył, czy powinny być dokapitalizowane. Składało się z dwóch części. W pierwszej KNF dokonała przeglądu jakości aktywów (AQR). Druga część to poddanie banków stress-testowi. Były to symulacje funduszy w 3 kolejnych latach i ich zmian w wyniku realizacji określonych scenariuszy (recesji, spadków na giełdach, wzrostu bezrobocia, wzrostu nieściągalnych kredytów itp.)

W przypadku greckich banków, Alpha Bank nie ma niedoboru finansowego, a Piraeus Bank należy do grupy dwunastu, które są objęte programem podwyższenia kapitału do wysokości 15 mld euro w 2014 r. Potrzeby kapitałowe Banku Narodowego oceniono na 930 mln euro, a Eurobanku na 1,76 mld euro. W przypisie EBC zauważono jednak, że te dwa banki praktycznie nie mają problemu niedoboru kapitału przy dynamicznym założeniu bilansowym, uwzględniającym plany restrukturyzacji zaakceptowane przez EBC i emisję akcji, wprowadzoną ubiegłej wiosny.

Premier Samaras stwierdził komentując wyniki, że „jest to bardzo pozytywne zjawisko, które potwierdza właściwą polityką realizowaną przez rząd i Bank Centralny.”

- Dane te sugerują, że sukces rekapitalizacji i restrukturyzacji sektora bankowego tworzy bardziej solidne podstawy, aby umożliwić bankom zwiększenie dynamiki ożywienia gospodarczego, dodał Minister Finansów, Harduwelis.

Pozytywne wyniki stress-testu są dużym wsparciem dla lokalnego sektora kredytowego, ale także dla rządu, ponieważ pozwalają uwolnić 11,3 mld euro rezerwy Greckiego Funduszu Stabilności Finansowej dla celów alternatywnych, takich jak zmniejszenie długu publicznego.

Źródła: Reuters, eKathimerini, ToVima

Autor: Irmina Kozłowska

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE