Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Prawie 13 tysięcy emerytów-widm w greckim KRUSie

Grecja: Prawie 13 tysięcy emerytów-widm w greckim KRUSie

emerytury - vecernji.hr

Sytuacja dotyczy 12 792 emerytów ubezpieczonych w OGA [odpowiednik polskiego KRUS – przyp.red.], którzy do końca ub. roku (31 grudnia 2012) mieli zjawić się w rejestrze OGA. Od 1 lutego 2013 wszyscy, którzy nie zgłosili się do spisu zostaną „ukarani” zablokowaniem wypłaty emerytur niezarejestrowanym. Tymczasem OGA kontynuuje kontrolę i w przypadkach wykrycia naruszenia prawa zażąda od beneficjentów lub współwłaścicieli kont zwrotu wyłudzonych środków. Sprawy te trafią również do sądu.

OGA wzywa tych, którzy bezprawnie pobierali emerytury, aby dobrowolnie uregulowali dług, dokonując natychmiastowych wpłat do kas w siedzibie głównej lub oddziałach. Ci, którzy do tej pory nie zarejestrowali się w OGA mają ostatnią szansę na uniknięcie konsekwencji zgłaszając się u pracowników OGA od 15.01.2013 i uzasadniając powody wcześniejszego nie pojawienia się.

W tych wypadkach zawieszono wypłatę emerytur. Zostanie ona wznowiona po odpowiedniej kontroli. Jest to kolejny krok podejmowany przez greckie państwo w celu zacieśnienia kontroli nad systemem wpływów do (podatki i wypłat z budżetu państwa (systemy zabezpieczeń socjalnych)

Źródło: tovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE