Home / Bałkany / Grecja / Grecja: produkcja drastycznie spada

Grecja: produkcja drastycznie spada

W lutym produkcja liczba zamówień zmniejszyła się w Grecji w najszybszym tempie od 13 lat, co popycha sektor wytwórczy w jeszcze silniejszą recezję i doprowadzi do kolejnych zwolnień w firmach.

Indeks PMI (Purchasing Managers’ Index) spadł w lutym do poziomu 37.7 punktów (w porównaniu z 41,0 w styczniu) oddalając się od bariery 50 punktów oddzielającej wzrost od zapaści w produkcji w ciągu poprzednich 30 miesięcy.

Wolumen produkcji i nowych zamówień spadł do najniższego poziomu od 13 lat z powodu oszczędności, które zdławiły popyt. Spada także liczba nowych zamówień eksportowych – szósty miesiąc z rzędu, do najniższego poziomu od maja 2010.

W 2011 roku warta 215 mld euro gospodarka skurczyła się o około 6,8%  – jest to czwarty z rzędu rok recesji, która wedle przewidywań będzie postępować również i w tym roku w związku z trudnościami w uzyskaniu kredytu, zwiększeniem cięć i oszczędności oraz spadkiem produkcji i popytu. Jak dotąd firmy starają się utrzymać zatrudnienie poprzez redukcję liczby dni i godzin pracy, jednak bezrobocie już osiągnęło poziom 20,9% (dane z listopada 2011) i jest konsekwencją podwyższenia podatków i cięć w płacach dla sektora ulicznego oraz w wysokości świadczeń emerytalno-rentowych.

Profucenci starają się polepszyć konkurencyjność i walczyć ze słabym popytem poprzez promocje – w wyniku tej polityki ceny spadły do najniższego poziomu w przeciągu minionych 33 miesięcy. Jednocześnie koszty produkcji rosną ze względu na wzrost cen surowców produkcyjnych (ropy naftowej, plastiku i stali).

 

Tekst: athensnews.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE