Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Prywatne kliniki w obliczu bankructwa

Grecja: Prywatne kliniki w obliczu bankructwa

Wyblakłe zasłony, rozpadające się tynki oraz wypaczone okiennice, to tylko niektóre z widocznych oznak kłopotów finansowych, które dają się we znaki prywatnej opiece zdrowotnej w 163 prywatnych klinikach działających na terenie Grecji.

Długi doprowadziły do zatrzymania dostaw leków, sprzętu oraz w niektórych przypadkach, żywności.

Dostawcy zaczęli odwoływać się do wymiaru sprawiedliwości, w celu odzyskania pieniędzy. Dwie klinki w Attyce w ciągu najbliższych kilku miesięcy będą musiały zostać zamknięte.

Właściciele prywatnych zakładów opieki zdrowotnej mówią, że główną przyczyną pogorszenia się ich sytuacji jest opóźnienie w otrzymaniu należnych im pieniędzy na chorych, których koszty leczenia całkowicie lub częściowo pokrywa ubezpieczenie.

Opieka społeczna jest winna prywatnej służbie zdrowia 800 mln euro. Największym dłużnikiem jest IKA, spółka, która do niedawna reprezentowała większość pracowników sektora prywatnego oraz OGA – fundusz rolników [odpowiednik polskiego ZUS i KRUS – przyp.red.] Obie zostały wchłonięte przez EOPYY, nowy parasol ubezpieczeń społecznych.

Innym powodem kłopotów, jest brak sformułowanego planu rozwoju klinik, który obejmowałby inwestycje na zakup nowego sprzętu, remonty oraz modernizacje służb technicznych oraz warunków pracy.

– Mamy do czynienia z próbą „uduszenia” małych i średnich prywatnych klinik. Powinno się to uspokoić w ciągu 5-8 miesięcy, o ile EOPYY będzie funkcjonował sprawnie i ureguluje przynajmniej część długów – mówi Joannis Kokolinakis, prezes firmy specjalizującej się w przeglądzie podatkowym firm, szczególnie w sektorze opieki zdrowotnej.

Kłopotem są małe i średnie kliniki, które działają w sposób szkodliwy, np.: czerpią zyski z wypisywania leków na receptę, przy okazji nadużywając dotacji państwowych na ten cel.

EOPYY ma zamiar położyć kres takim działaniom, łącząc niektóre kliniki oraz zamykając te działające nieuczciwie

 

Tekst: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE