Home / Gospodarka / Energetyka / Grecja: prywatyzacja koncernu gazowego DEPA do maja 2013

Grecja: prywatyzacja koncernu gazowego DEPA do maja 2013

TAKIS - NEWSNOW.GR

Grecja do maja 2013 roku planuje zakończyć prywatyzację koncernu gazowego DEPA,  monopolisty na tamtejszym rynku sprzedaży gazu oraz  DESFA, operatora rurociągów – powiedział w niedzielę Takis Athanasopoulos, przewodniczący Funduszu Rozwoju Aktywów Republiki Greckiej (HRADF). Na przyszłych właścicieli greckich firm pretendują rosyjskie firmy Gazprom oraz Sintez.

Skupiliśmy się na tym, aby otrzymać możliwie najkorzystniejsze oferty w czterech konkursach, które zaplanowaliśmy rozstrzygnąć do Wielkanocy (5 maja) – oznajmił Athanasopoulos. Konkursy dotyczą sprzedaży monopolisty loteryjnego OPAP oraz DEPA i DESFA, a także greckich nieruchomości za granicą oraz gruntu o dużej powierzchni na wyspie Rodos.

Przewodniczący HRADF przypomniał, że Grecja jest zobowiązana w 2013 roku uzyskać 2,6 mld EUR z programów prywatyzacyjnych. Prywatyzacja jest jednym z najważniejszych zobowiązań Grecji przed wierzycielami z Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Obie instytucje finansują deficyt budżetowy  Grecji od 2010 roku.

Gazprom oraz Negus Neft, należąca do grupy Sintez, znaleźli się w piątce firm dopuszczonych do udziału wkonkursie prywatyzacji DEPA, przy czym grupa Sintez jest zainteresowana jedynie kupnem DESFA. Oprócz rosyjskich firm chęć zakupu greckich przedsiębiorstw gazowych wyraziły dwa greckie konsorcja oraz firma Socar z Azerbejdżanu.

Źródło: ria.ru

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE