Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Przedsiębiorstwa państwowe tną wynagrodzenia

Grecja: Przedsiębiorstwa państwowe tną wynagrodzenia

Zgodnie z danymi podanymi przez greckiego Ministra Finansów, wprowadzone ograniczenia kosztów wynagrodzeń w przedsiębiorstwach państwowych zaczynają przynosić korzyści. Wydatki na pensje zmniejszyły się o połowę (w ciągu ostatnich dwóch i pół roku) w 12 największych przedsiębiorstwach państwowych.

Dane wskazują, że koszty wynagrodzeń spadły z 1,4 mld EUR do 700 mln EUR od grudnia 2009 r. do kwietnia 2012 r. Jest to skutek zmniejszenia liczby pracowników oraz wysokości wynagrodzeń. Średnia roczna pensja pracowników spadła o 2/3 w porównaniu z 2009 r. (z 53600 EUR do 36000 EUR).

W spółkach publicznych, które wciąż pobierających pieniądze z budżetu państwa, rząd centralny ustanowił nowe zasady. Od tej pory każde przedsiębiorstwo będzie musiało przedstawić pełny raport rządowemu Zintegrowanemu Systemowi Informatycznemu, zawierający dane dotyczące m.in. liczby zatrudnionych pracowników, przychodów, pensji oraz wydatków.

 

Źródło: ekathimerini.com

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE