Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Putin na świętej górze
fot.: ethnos.gr
fot.: ethnos.gr

Grecja: Putin na świętej górze

Władimir Putin od wczoraj przebywa w Grecji. Po wizycie w Atenach i spotkaniach z prezydentem Prokopisem Pawlopulosem oraz premierem Aleksisem Triprasem dziś przed południem rosyjski prezydent przyleciał do Salonik. Kolejnym celem na jego trasie jest święta góra Atos.

Od wielu stuleci na Półwyspie Chalcydyckim znajduje się republika mnichów, do której dostęp nawet dziś, w XXI wieku, jest bardzo ograniczony. Kobiety obowiązuje całkowity zakaz wstępu, mężczyźni natomiast muszą starać się z wyprzedzeniem o specjalne pozwolenie. Pierwsze klasztory u stóp góry Athos zaczęły powstawać w X wieku, choć życie monastyczne istniało tam znacznie wcześniej. Dziś na półwyspie mieści się w sumie dwadzieścia klasztorów – głównie greckie, ale także bułgarski, serbski czy rosyjski. I to właśnie w rosyjskim klasztorze św. Pantelejmona czeka od wczoraj na Putina patriarcha Moskwy Cyryl.

Oczywiście, przyjazd rosyjskiego prezydenta oznacza dla greckich służb specjalną mobilizację. Wczorajszą wizytę Putina w Atenach zabezpieczało dwa i pół tysiąca policjantów. Na Atos przygotowania trwały od wielu dni, a obsługujący republikę mnichów port w Dafni (na Atos można się dostać wyłącznie drogą morską) jest dziś całkowicie zamknięty dla zwykłych pielgrzymów. Dużych utrudnień w ruchu aż do wieczora mogą spodziewać się także mieszkańcy Salonik.

Podczas wczorajszych rozmów Putin podkreślał konieczność pogłębienia rosyjsko-greckiej współpracy. Z kolei Aleksis Tsipras zwrócił uwagę, że pierwsza od wielu lat wizyta prezydenta Federacji Rosyjskiej w Grecji jest ważnym krokiem dla obydwu państw, a zacieśnienie stosunków z Rosją nazwał „strategicznym wyborem Grecji”.

– Grecja ma stałych sojuszników na Zachodzie, ale nie znaczy to, że boi się otworzyć na północ, na Bałkany, na naszych dalszych sąsiadów znad Morza Czarnego, czy tak samo na południe, na kraje Afryki Północnej oraz na Środkowy i Daleki Wschód – mówił grecki premier.  Tsipras podziękował również za wsparcie, na jakie Grecja może liczyć ze strony Rosji w kwestii cypryjskiej. Spotkanie polityków trwało niespełna dwie godziny.

Z kolei w rozmowie z Prokopisem Pawlopulosem Putin zwrócił uwagę, że liczba rosyjskich turystów odwiedzających  Grecję nieustannie wzrasta. Wyraził też nadzieję, że wkrótce podobny proces będzie można obserwować także w gospodarce i że rosyjscy przedsiębiorcy chętnie zainwestują pod Akropolem. Pawlopulos podkreślił, że wizyta Putina przypadła na kryzysowy moment dla Grecji i Europy. Grecki prezydent liczy, że współpraca Unii Europejskiej, Rosji i Stanów Zjednoczonych doprowadzi do zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Po pobycie na Atos Władimir Putin powróci do Salonik, gdzie oficjalnie zakończy swoją dwudniową wizytę.

źródła: tanea.gr; ethnos.gr; ethnos.gr

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE