Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Rekordowy poziom bezrobocia wśród młodych

Grecja: Rekordowy poziom bezrobocia wśród młodych


Odsetek bezrobotnych młodych ludzi jest obecnie w Grecji na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej – młodzi Grecy w ciągu ostatniego miesiąca sprawozdawczego „pokonali” młodych Hiszpanów.
W sierpniu, który jest miesiącem o zazwyczaj relatywnie niskiej stopie bezrobocia w kraju, który turystyką stoi, a młodzi tymczasowo znajdują pracę w sektorze usługowym, ponad połowa Greków poniżej 25 roku życia (55,4%) pracy jednak nie znalazła.

Najniższy odsetek bezrobocia wśród młodych Europejczyków odnotowano w Niemczech (8,1%).

Całkowite bezrobocie w Grecji w czerwcu wyniosło 24,4% (wzrost o 0,9% m/m): wśród męzczyzn – 21,7%, a wśród kobiet – 28,1%.

Odsetek bezrobotnych jest wciąż najwyższy w Hiszpanii (25,1%), ale Grecja szybko nadrabia różnicę. Grecja odnotowała najwyższy skok bezrobocia w Unii: z 17,2% do 24,4% w ciągu roku. Istotny spadek liczby zatrudnionych dotknął rówież Cypr: bezrobocie w ciągu roku wzrosło tam z 7 do 11,7%

Źródło:  ethnos.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE