Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Ruch „Nie kupuję” na Święta Bożego Narodzenia

Grecja: Ruch „Nie kupuję” na Święta Bożego Narodzenia

Źródło: protothema.gr

Ateny| 13 grudnia 2011 r.

Niepokojące są nowe informacje opublikowane przez Grecki Urząd Statystyczny, które dotyczą postępującej recesji greckiej gospodarki. Zbliżające się Święta i ewentualny spadek konsumpcji będzie miał wymierny wpływ na straty poniesione przez przedsiębiorstwa oraz małe firmy rodzinne, które w takich okresach miały znaczący dochód, konieczny dla dalszej egzystencji.

Spadek PKB w trzecim kwartale wynosi 5%, a konsumpcji 5,1%.

Przyczyną recesji w gospodarce jest wzrost podatków przy niezmienionym poziomie dochodów oraz wszelkie pokrewne zobowiązania w stosunku do Skarbu Państwa, które regulują popytom podaż.

Duży niepokój spowodowany jest strachem, że właściciele będę musieli zamknąć swoje sklepy oraz nasilaniem bezrobocia. W czwartym kwartale zobowiązania podatkowe obywateli zostały zwiększone, w rezultacie zbliżające się święta mają posłużyć zwiększeniu zysku.

Eksport towarów i usług zwiększył się o 3,2% w stosunku do trzeciego kwartału 2010 roku. Eksport samych towarów wzrósł o 9,3%, a usług spadł o 0,4%.
Spadek o 4,3% wystąpił w imporcie towarów (2,3%) i usług (11,4%).

Tekst: protothema.gr, tłum. i red. A.S.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE