Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Ruch w sklepach wzbudza optymizm
wyprzedaze-kathimerini.gr

Grecja: Ruch w sklepach wzbudza optymizm

Zgodnie z oszacowaniami Narodowej Konfederacji Greckiego Handlu (ESEE), tempo spadku obrotów w handlu detalicznym zmniejsza się. Handlowcy twierdzą, że ustanie niekorzystnej sytuacji spowodowały czynniki takie jak wzrost ruchu turystycznego i atrakcyjne obniżki, ale też spadek konkurencji, jako że dramatycznie skurczyła się liczba małych i średnich przedsiębiorstw handlowych.

Jak zaznacza ESEE, dobra passa dla ogólnego wskaźnika obrotów w handlu detalicznym, który od maja osiąga wartości najwyższe w 2013 r., zdaje się nie ustawać także w czerwcu i w lipcu, co tylko potwierdza pierwsze oznaki spowolnienia spadku obrotów w handlu detalicznym. Wartość owego wskaźnika okazała w skali roku spadek o 3,3%, wobec spadku o 8,6% w porównaniu lat 2012 i 2011.

Analogicznie, wskaźnik wielkości sprzedaży okazał wartość mniejszą o 3,4% w skali roku, wobec -9,2% w ubiegłym roku. Ponadto, wskaźnik obrotów w maju 2013 r. ukształtował się na wysokim poziomie 86,7 pkt. To bardzo satysfakcjonujący wynik, dużo wyższy niż w ubiegłych miesiącach.

Powyższe wyniki napawają nadzieją na powolny, ale regularny wzrost w sektorze handlu, jednak pod warunkiem, że nie zostaną nałożone nowe podatki- ani na handlowców, ani na konsumentów.

Letnie wyprzedaże kończą się 31 sierpnia. Niemniej jednak, po niedawnej uchwale w sprawie funkcjonowania rynku, kolejny okres obniżek będzie miał miejsce w pierwszych dziesięciu dniach listopada.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE