Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Sklepy sieciowe walczą o zmniejszenie czynszów

Grecja: Sklepy sieciowe walczą o zmniejszenie czynszów

Ze względu na kryzys będący główną przyczyną spadku sprzedaży, największe sklepy sieciowe w Grecji, czyli Carrefour, Media Markt, Kotsovolos i Praktiker, starają się wynegocjować zmniejszenie czynszu o 30%. Centra handlowe odnotowały spadek w wysokości 10-15%.

Według badań przeprowadzonych przez doradcę rynku nieruchomości, Savillsa, kryzys najbardziej dotknął „popularne ulice handlowe”.

Właściciele budynków centr handlowych starają się wyjść naprzeciw wynajmującym, oferując im dodatki do najmu, takie jak: umożliwienie odroczenia zapłaty za czynsz, dostosowanie wysokości czynszu do obrotów sklepu oraz odstępując od opłat komunalnych, które stanowią dużą część zysków wynajmu sklepu.

W dzielnicach handlowych Aten czynsz został obniżony o 25%.

Savills w swoim raporcie uwzględnia, że wielu właścicieli starych i dobrze znanych sklepów, szczególnie w centrum miasta, jest gotowych przedyskutować temat niskich czynszów. Trudność polega na tym, że wielu handlowców, którzy zamierzają otworzyć obiekty handlowe bardziej jest zainteresowana centrami handlowymi.

W centrum Aten wiele małych sklepów zostało zamkniętych z powodu spadku sprzedaży, strajków oraz protestów. Na ulicach handlowych odsetek pustych lokali wynosi 15%, a w innych częściach osiągnął nawet 30%.

Komercyjne stowarzyszenia i organizacje podjęły inicjatywę aby przyciągnąć klientów. Jeden z takich projektów obejmuje ideę „ulicy” albo „otwartych centrów”, gdzie prowizoryczne „sklepy” są ustawiane na ulicach lub alejkach w centrach. Celem jest zbudowanie pomostu pomiędzy handlowcami w centrum miasta a klientami, poprzez oferowanie usług takich jak kupony zniżkowe, darmowy parking lub rozrywka.

Propozycja kilku przedstawicieli handlowych została złożona do UE celem uzyskania dofinansowania unijnego. Pierwsze takie otwarte centrum ma zostać stworzone na ulicy Eolu

 

Tekst: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE