Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Spada poparcie dla rządu Samarasa
Samaras - forbes.pl

Grecja: Spada poparcie dla rządu Samarasa

Demonstranci związani z lewą stroną sceny politycznej przeszli w sobotę przed parlamentem w Atenach. Tysiące osób, powiewając transparentami o treści „Powstanie” i „Nie będziemy żyć z resztek”, protestowało przeciwko wprowadzanym przez rząd oszczędnościom. Kwestie sporne to reforma emerytalna i zmiana przepisów dotyczących związków zawodowych związane z uzyskaniem pomocy finansowej ze środków unijnych. Przywódca partii komunistycznej (KKE) Dimitris Koutsoumbas wzywał do oporu i odrzucenia nowych rozwiązań rządu. Zapowiedział także strajk generalny na 27 Listopada.

Według sondażu przeprowadzonego przez METRISI dla niedzielnego wydania gazety Eleftheros Typos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałaby lewicowa partia SYRIZA, która głośno krytykuje przyjęcie międzynarodowego pakietu ratunkowego i realizację wymagań Trojki. Syriza prowadzi o 3,1 punkta.  Wybory parlamentarne powinny odbyć się w Grecji dopiero w czerwcu 2016 r, jednak głosowanie na prezydenta w lutym lub w marcu może wywołać przedterminowy wybory już w przyszłym roku, ponieważ koalicja rządowa Nowej Demokracji Samarasa z PASOKiem nie ma wystarczająco dużo głosów do przeforsowania swojego kandydata na głowę państwa.

Samaras, chcąc wzmocnić swoją pozycję, zapowiedział, że chciałby wyciągnąć Grecję z programu pomocowego do końca grudnia przyszłego roku – rok przed terminem, co budzi zaniepokojenie unijnych partnerów.

Źródła: eKathimerini, ToVima , TaNea, AMNA

About Irmina Kozłowska

Irmina Kozłowska, filolog klasyczny, magister stosunków międzynarodowych, studiuje również filologię nowogrecką. Pilot/przewodnik po Bałkanach i Grecji.
KOMENTARZE