Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Styczniowe emerytury pod znakiem zapytania

Grecja: Styczniowe emerytury pod znakiem zapytania

Zdaniem ministra pracy jeśli Grecja nie otrzyma szóstej części z funduszu Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, może nie być w stanie wypełnić zobowiązań finansowych w grudniu.

Podczas wywiadu dla Skai TV, Jorgos Kutrumanis zakomunikował, że jeżeli w ciągu miesiąca wierzyciele Grecji zgodzą się na wypłacenie 8 mld euro z funduszu, państwo będzie w stanie wypłacić pracownikom premie świąteczne lub renty w styczniu.

Powiedział także, że pomoc ma zostać ograniczona o 20%, może nawet o 50% w przeciągu kilku następnych miesięcy. Redukcja ta prawdopodobnie wpłynie na dzisiejszych emerytów, ale także na nowo emerytowanych pracowników.

Minister pracy oświadczył, że jednoczesna wypłata pensji, świadczeń socjalnych oraz podatku dochodowego rozpocznie się 1 marca. W tym samym czasie wejdą w życie tak zwane „karty pracy” lub elektryczne zapisy płatności. Przedsiębiorstwom, które będą używały elektrycznego systemu, zostaną obniżone opłaty na ubezpieczenie społeczne do 10%.

Kutrumanis zgodził się, że świadczenia społeczne są zbyt wygórowane dla wielu firm. Potwierdził też, że ministerstwo planuje zapewnić obniżki dla sektorów, które w szczególności zwiększają zatrudnienie.

Tekst, zdjęcie: ekathimerini.com, tłum. i red. A.S.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE