Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Szok wywołują oficjalne dane dotyczące samobójstw

Grecja: Szok wywołują oficjalne dane dotyczące samobójstw

W ciągu ostatnich trzech lat ponad 2300 obywateli Grecji, którzy- zgodnie z tym co zostało zarejestrowane- mieli poważne problemy finansowe, położyło kres swojemu życiu.

W ostatnich trzech miesiącach liczba samobójstw wyniosła 60, a według sondażu Światowej Organizacji Zdrowia, który odbył się w styczniu, co dwa dni odnotowuje się trzy samobójstwa. Według ekspertów osoby, które decydują się na tak tragiczny krok to obywatele, którzy przeżyli silny wstrząs psychiczny z powodów ekonomicznych.

– Większość z nich to ludzie, którzy byli przyzwyczajeni do innego stylu życia, a z powodu trudności finansowych spowodowanych utratą pracy bądź spadkiem dochodów dopuścili się czynu samobójczego- mówią charakterystycznie.

Według danych przedstawionych przez pracowników pogotowia (EKAB) ogromny wzrost samobójstw występuje w regionie Attyki. Tylko w czerwcu odnotowano 350 połączeń do prób samobójczych, z których 50 zostało popełnionych.

Pracownicy EKAB biją na alarm z powodu gwałtownego wzrostu samobójstw w Attyce. Prezes pracowników, Janis Chousos, wyraził swoje zaniepokojenie na miesiąc lipiec, ponieważ już odebrano sześć połączeń zawiadamiających o próbach samobójczych, z czego 5 zostało popełnionych.

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem Grecki Urząd Statystyczny (ELSTAT) opublikował oficjalne statystyki dotyczące przyczyn zgonów, które wystąpiły w Grecji w 2010 roku. Dane ELSTAT- u pokazują, iż w pierwszym roku trudnych działań gospodarczych spowodowanych postępującym kryzysem, samobójstwa znajdowały się na tym samym poziomie co w roku 2009.

Dokładniej ELSTAT podaje, że w 2010 roku liczba zgonów spowodowanych umyślnym działaniem na własną szkodę wyniosła 377 (336 mężczyzn i 41 kobiet), w porównaniu do 391 zgonów w 2009 roku, odnotowując spadek 3,58%. Spadek ten „łamie” pasmo zgonów, których przyczyną było samobójstwo, odnotowany w 2008 i 2009 roku, którego wzrost wyniósł wtedy 19,2%. Był to największy wzrost w Europie.

Patrząc na statystyki ostatnich dziesięciu lat (2001- 2010) czarna lista osób, które dopuściły się czynu samobójczego prezentuje zmiany każdego roku, z minimum 323 do 402 samobójstw maksymalnie. W tej dekadzie odnotowano łącznie 3.656 zgonów wskutek samobójstwa, mianowicie średnio 365,5 zgonów każdego roku, czyli jedno samobójstwo dziennie.

Rzecznik rządu, Simos Kedikoglou, stwierdził w wywiadzie dla Real News, że najważniejszym celem rządu jest niedopuszczenie do wzrostu ofiar, gdyż jak stwierdził, są w niebezpieczeństwie stania się państwem samobójstw

 

Tekst: news247.gr

 

 

 

About Justyna Tyrpa

KOMENTARZE